Apel Wojewody Lubelskiego i Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego do rodziców i nauczycieli przedszkolnych
23.12.2021
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, którym niestety towarzyszy pandemia. Pomimo spadających statystyk zakażeń w naszym województwie, COVID – 19 ciągle i nieustępliwie zbiera swoje żniwo. Placówki przedszkolne zmagają się z wieloma problemami spowodowanymi zakażeniami wśród dzieci i personelu.
Wirus SARS CoV-2 mutuje i zmienia swoje właściwości. Pojawił się nowy jego wariant Omikron, który został potwierdzony także w Polsce. Drobnoustrój ten cechuje się o wiele wyższą zakaźnością w młodszych grupach wiekowych wśród dzieci i młodzieży. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, zwracamy się z apelem aby w placówkach wychowania przedszkolnego zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Z uwagi na zakażenia, dzieci masowo przebywają na kwarantannach, co powoduje szereg komplikacji, zarówno dla rodziców, którzy muszą w tym czasie zapewnić dzieciom opiekę i pozostać w domu, jak i dla przedszkoli, które muszą reorganizować swoją pracę.
- Apelujemy, aby dzieci z objawami chorobowymi bezwzględnie pozostawały w domach, nie były przyprowadzane do placówek wychowania przedszkolnego. Ta zasada tyczy się również personelu przedszkola. Każda osoba z objawami chorobowymi, bez względu na fakt czy jest zaszczepiona przeciw COVID-19, czy nie, nie powinna przychodzić do placówki przedszkolnej.
- Zwracamy się także z apelem, aby w przypadku wystąpienia objawów chorobowych rodzice kontaktowali się z lekarzem, który może skierować dziecko na test w kierunku wykrycia COVID-19.
- Przypominamy, że każdy rodzic może samodzielnie zlecić test swojemu dziecku za pośrednictwem strony gov.pl.
- Prosimy o unikanie skupisk ludzi, nie zabieranie dzieci na przedświąteczne zakupy, planowanie Świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższej rodziny.
- Wspomagajmy naukę i egzekwowanie u dziecka zachowań higienicznych - częstego mycia rąk, higienę kaszlu i kichania, używania chusteczek higienicznych, zachowywanie dystansu.
- Sale, w których przebywają dzieci, powinny być wietrzone, a grupy dzieci nie powinny być łączone.
- Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi rodzicom dzieci na to, aby dzieci nie przynosiły do przedszkola zabawek, natomiast zabawki będące na wyposażeniu przedszkola powinny być regularnie myte i dezynfekowane.
- Rodzice, którzy odbierają dzieci powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa, stosować środki ochrony osobistej i zachowywać dystans od innych osób.
- Prosimy również o rozwagę, w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u innych członków rodziny dziecka - rodzeństwa, rodziców i innych domowników. W ognisku domowym narażenie na zachorowanie jest szczególnie duże.
- Pamiętajmy, że choroba COVID-19 jest nieprzewidywalna i nieprawdą jest, że wszystkie dzieci przechodzą ją łagodnie. Dodatkowo, chore dziecko może zarażać inne osoby, swoich rodziców, dziadków, rodzeństwo, personel przedszkola oraz inne dzieci. W łańcuchu zakażeń dzieci odgrywają niezwykle istotną rolę.
Apelujemy o odpowiedzialność i o zaufanie nauce: zaszczepienie się przeciw COVID - 19 i przestrzeganie obowiązujących zaleceń. Szczepienia w wielu krajach zminimalizowały liczbę zgonów i hospitalizacji. W znacznej mierze szczepienia ograniczyły ryzyko transmisji wirusa i rozwoju choroby COVID - 19, równocześnie osłabiając jej przebieg i negatywne skutki.
Pomimo wysokiej skuteczności szczepionek zdarzają się zakażenia osób zaszczepionych. W tym miejscu przypominamy więc, że w przypadku wystąpienia objawów chorobowych u osób zaszczepionych, funkcjonuje ta sama zasada – należy zostać w domu i zasięgnąć porady lekarza. Celem szczepienia jest przede wszystkim ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami, których nie da się przewidzieć.
Szczególna jest rola szczepień przeciwko COVID-19 zarówno u rodziców, jak też nauczycieli, a obecnie także dzieci od 5 roku życia. W wynikach badań naukowych potwierdzono skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.
Każde szczepienie to krok w stronę zwalczenia pandemii, a jednocześnie wyraz troski o bezpieczeństwo swoje i innych!
Pamiętajmy także, że zaszczepiony uczeń lub przedszkolak nie trafia na kwarantannę, kiedy w klasie lub w grupie pojawia się przypadek zachorowania z powodu COVID-19. Szczepienia umożliwiają rodzinom normalne funkcjonowanie.
Bądźmy rozsądni, korzystajmy z informacji ze sprawdzonych źródeł. Słuchajmy autorytetów medycznych. Nie ulegajmy manipulacji środowisk, których celem jest dezinformacja.
ZDROWIE KAŻDEGO Z NAS jest najwyższym dobrem. Naszym obowiązkiem jest chronić je przy pomocy wszystkich dostępnych środków, stosowanie się do obowiązujących zasad i korzystanie z rozwoju wiedzy oraz zdobyczy nauki, którymi są szczepienia ochronne.