Badania parazytologiczne (obecność pasożytów przewodu pokarmowego, antygenu Giardia lamblia)
Badania Parazytologiczne:
- Badanie mikroskopowe kału na obecność pasożytów przewodu pokarmowego.
- Badanie kału na obecność antygenu Giardia lamblia.
Pobieranie materiału do badań parazytologicznych:
- Wszystkie próbki materiału do badań (kał, wymaz z powierzchni skóry i błon śluzowych okolicy odbytu) powinny być dokładnie opisane imieniem i nazwiskiem pacjenta. Do każdej próbki należy dołączyć czytelnie wypełniony formularz zlecenia na badanie.
- Kał na obecność pasożytów jelitowych – należy pobrać przed rozpoczęciem leczenia.
Po leczeniu badanie można wykonać po upływie 2 – 4 tygodni. Kał powinien być oddany do czystego i suchego naczynia i następnie przeniesiony do pojemnika w ilości ok. 10g (ok. 1/3 pojemnika) z różnych miejsc stolca. Pobrany kał należy jak najszybciej dostarczyć na badanie. W przypadku wydłużonego czasu (do 12 godz.) dostarczenia pobrane próbki na badanie należy przetrzymywać w temp. od 2°C do 8°C.
Między badaniami kału należy zachować odstęp czasu ok. 2-3 dni.
Wymaz z powierzchni skóry i błony śluzowych okolicy odbytu – materiał do badania należy pobrać z powierzchni skóry okolicy odbytu najlepiej rano przed umyciem. Pasek taśmy celofanowej nałożyć na palec (lub koniec szpatułki), stroną klejącą na zewnątrz, po czym ocierać okolicę odbytu i nakleić na szkiełko podstawowe. Na taśmie nie powinno być kału. Po pobraniu szkiełko owinąć kilkoma warstwami ligniny, aby nie uległo zniszczeniu w czasie transportu. Przed dostarczeniem do laboratorium materiał przechowywać w chłodnym miejscu.
Między badaniami kału należy zachować odstęp czasu ok.2-3 dni w pobieraniu próbek.
Do czasu dostarczenia do laboratorium wymaz przechowywać w chłodnym (temp. od 2°C do 8°C) miejscu.
W przypadku ujemnego wyniku pojedynczego badania parazytologicznego zalecane jest powtórzenie badania.