W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

“Bezpieczeństwo pracy w świece cyfrowym” kampania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

19.09.2024

Strategie dla bezpieczeństwa i zdrowia w zautomatyzowanym świece cyfrowym

“Bezpieczeństwo pracy w świece cyfrowym”  to kampania, którą prowadzi w latach 2023-2025 Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EUOSHA w celu podniesienia świadomości na temat związku technologii cyfrowych z bezpieczeństwem i zdrowiem w miejscu pracy.

Kampania dotyczy pięciu priorytetowych obszarów:

  • praca za pośrednictwem platform internetowych;
  • automatyzacja zadań;
  • praca zdalna i hybrydowa;
  • zarządzanie pracownikami za pośrednictwem AI;
  • inteligentne systemy cyfrowe.

Kluczowe, dla bezpieczeństwa i zdrowia w zautomatyzowanym świecie, kwestie to:

  • Zaawansowana robotyka i systemy oparte na sztucznej inteligencji (AI) do automatyzacji zadań (zarówno fizycznych, jak i kognitywnych) wkroczyły do sektorów takich jak produkcja, opieka zdrowotna i edukacja.
  • Wpływ tych systemów na bezpieczeństwo i higienę pracy (BHP) dotyczą aspektów fizycznych, psychospołecznych i organizacyjnych.
  • Automatyzacja zadań przynosi znaczące korzyści dla BHP ponieważ może ograniczyć narażenie pracowników na ryzyko i czynniki niebezpieczne oraz zmniejszyć ich obciążenie.
  • Zagrożenia psychospołeczne związane z zaawansowaną robotyką (AI) mogą wynikać z błędnego zaufania do systemu, niskiego poziomu akceptacji uprzedzeń co do automatyzacji lub strachu przed utratą pracy.
  • Uwzględnienie kwestii BHP na wczesnym etapie wdrażania systemu, zaangażowanie pracowników, projektowanie ukierunkowane na człowieka i jasna komunikacja to skuteczne narzędzia w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia.
  • Zarządzanie BHP powinno być dostosowane do nowych narzędzi i do oceny ryzyka, przy czym należy uwzględnić również cyberbezpieczeństwo.

Jeśli technologie są zaprojektowane, wdrożone, zarządzane i wykorzystywane zgodnie z podejściem skoncentrowanym na człowieku, mogą być bezpieczne i produktywne.

Ponieważ wykorzystanie technologii w pracy stale rośnie, a ich wpływ na pracę i miejsca pracy nie jest w pełni określony, ważne jest, aby zrozumieć, jak opracować strategie, które promują i chronią bezpieczeństwo i zdrowie pracowników.

Zachęcamy do zapoznania się z broszurą  „Strategie dla bezpieczeństwa i zdrowia w zautomatyzowanym świecie”.

 

Więcej informacji na temat priorytetowych obszarów kampanii “Bezpieczeństwo pracy w świece cyfrowym” znajduje się na stronie - https://healthy-workplaces.osha.europa.eu/pl/about-topic/priority-areas

Materiały

Strategie dla bezpieczeństwa i zdrowia w zautomatyzowanym świecie
Broszura​_Strategie​_dla​_bezpieczeństwa​_i​_zdrowia​_w​_zautomatyzowanym​_świecie.pdf 1.47MB
{"register":{"columns":[]}}