W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne grzybobranie – wsparcie WSSE w Lublinie

30.10.2024

W sezonie grzybowym Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie (WSSE) zapewnia wsparcie grzyboznawców i klasyfikatorów, którzy pomagają w rozpoznawaniu zbiorów. W godzinach pracy urzędu mieszkańcy mogą zgłaszać się do nas z wątpliwościami dotyczącymi grzybów – zarówno tych zbieranych na własny użytek, jak i tych przeznaczonych do sprzedaży. W tym sezonie już ponad 120 osób skorzystało z porad ekspertów, a na grzyby przeznaczone do obrotu handlowego zostały wydane 63 atesty.

grzyby

Wśród przynoszonych zbiorów regularnie trafiają grzyby niejadalne lub trujące, mylone z jadalnymi. Przykładem są czubajki kanie, które mylone bywają z muchomorami zielonawymi, czy pieprzniki jadalne (kurki) mylone z lisówkami pomarańczowymi. Zdarzają się także przypadki zbierania trujących gąsek mydlanych, które można pomylić z jadalnymi gąskami.

Uwaga na muchomora czerwonego

W sezonie grzybowym w internecie pojawia się trend zachęcający do spożywania suszonych muchomorów czerwonych, które są opisywane jako środek o rzekomo leczniczych właściwościach.

Muchomor czerwony znajduje się we wszystkich atlasach grzybów jako grzyb trujący. W jego miąższu obecne są toksyczne substancje – kwas ibotenowy, muskaryna i muscymol – które mogą wywołać poważne zatrucie. Objawy spożycia muchomora czerwonego obejmują duszności, wymioty, biegunkę, a także halucynacje, którym towarzyszą zaburzenia poczucia czasu, przestrzeni i ogólna dezorientacja.

 

Podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania

  • Zbieraj tylko te grzyby, co do których jesteś pewien, że są jadalne.
  • Zbieraj wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, stanowią najczęstszą przyczynę pomyłek.
  • Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w okolicach skupisk odpadów, ponieważ grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

Zatrucia grzybami

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku  lub nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia.

Objawy zatrucia grzybami

  • nudności i wymioty,
  • ból brzucha i głowy,
  • podwyższona temperatura ciała.

Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn.

Pierwsza pomoc:

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską.

Czekając na pomoc medyczną można sprowokować wymioty.

Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Należą pamiętać, że grzyby zaliczają się do produktów ciężkostrawnych i długo zalegających w przewodzie pokarmowym. Dlatego nie powinny być spożywane przez:

  • kobiety w ciąży i karmiące,
  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • osoby z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Edukacja o grzybach i zasadach zbierania

WSSE w Lublinie prowadzi działania edukacyjne, aby zwiększyć świadomość w zakresie bezpiecznego grzybobrania. Organizujemy prelekcje i prezentacje multimedialne. Na stoiskach informacyjnych, dostępnych podczas wydarzeń, można uzyskać materiały edukacyjne: ulotki, broszury i plakaty.

{"register":{"columns":[]}}