Informacja dot. możliwości transmisji wirusa SARS-CoV-2 przez żywność
16.03.2020
Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie przekazuje informacje opublikowane przez EFSA w dniu 9 marca 2020r., zgodnie z którą nie ma dowodów na to, aby żywność była drogą transmisji wirusa SARS-CoV-2. EFSA ściśle monitoruje sytuację dotyczącą rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie.
Marta Hugas, główny naukowiec EFSA zaznaczyła, że w przypadku epidemii pokrewnych koronawirusów, takich jak koronawirus zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i zespołu niewydolności oddechowej na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV) nie doszło do transmisji choroby poprzez żywność.
Dotychczas nie ma dowodów wskazujących na to, aby w przypadku choroby COVID-19 miało być inaczej.
Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) prawdopodobnym pierwotnym źródłem infekcji w Chinach były zwierzęta, jednak wirus przenosi się z człowieka na człowieka głównie drogą kropelkową, tj. podczas kichania, kaszlu czy wydychania powietrza. Więcej informacji na temat dróg transmisji wirusa jest dostępnych na stronie Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR) w Niemczech:
Naukowcy i organy władzy na całym świecie monitorują rozprzestrzenianie się wirusa.
Dotychczas nie ma żadnych doniesień dotyczących jego transmisji poprzez żywność.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenia zapobiegawcze, w tym porady dotyczące przestrzegania dobrych praktyk higienicznych podczas obróbki i przygotowywania żywności dotyczących m.in. mycia rąk, dokładnego gotowania mięsa i unikania potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego pomiędzy gotowaną i niegotowaną żywnością. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie WHO:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019