Jubileusz 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Lublinie
04.12.2024
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie z dumą świętowała dzisiaj jubileusz 70-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która od 1954 roku stoi na straży zdrowia i bezpieczeństwa obywateli. Uroczystość była wyjątkową okazją do refleksji nad historią Inspekcji oraz uhonorowania osób, które przez dekady kształtowały jej misję.
Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie prowadzący powitali licznie przybyłych gości, w tym przedstawicieli najwyższych władz państwowych, samorządowych, naukowych oraz kościelnych.
Wśród nich znaleźli się m.in.:
Dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny (on-line),
Adam Tokarczyk, Dyrektor Generalny GIS,
Jego Ekscelencja Abel, Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski,
Jego Ekscelencja Biskup Adam Bab, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej.
Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Lublina ds. Społecznych,
Marek Wojciechowski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego,
przedstawiciele lubelskich uczelni wyższych, administracji wojewódzkiej i powiatowej oraz szpitali.
Odznaczenia przyznane przez Ministra Zdrowia
W związku z jubileuszem Minister Zdrowia przyznał odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia” pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie lubelskim. Wręczenia dokonała Maria Jolanta Korniszuk oraz Adam Tokarczyk. Uhonorowanie było wyrazem uznania za wkład w rozwój Inspekcji oraz codzienną pracę na rzecz zdrowia publicznego.
Honorowe Wyróżnienia Prezydenta Miasta Lublin
Podczas uroczystości Anna Augustyniak wręczyła Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie prestiżowy „Medal Unii Lubelskiej”, doceniając wkład instytucji w bezpieczeństwo zdrowotne regionu.
Zasłużeni, emerytowani pracownicy Inspekcji otrzymali „Medal Prezydenta Miasta Lublin” za wieloletnią służbę i zaangażowanie w troskę o zdrowie publiczne.
Dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk odebrała wyjątkowe wyróżnienie Medal „Lublin Bohaterom”, który jest uznaniem za szczególne zasługi dla Miasta Lublin i jego mieszkańców.
Debata: „70 lat Państwowej Inspekcji Sanitarnej: Tradycja, Współczesność i Przyszłość Zdrowia Publicznego”
Punktem obchodów była również debata ekspercka, podczas której omawiano zarówno historię, jak i przyszłość Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Prelegenci, poruszali takie tematy jak:
• Ewolucja Państwowej Inspekcji Sanitarnej i jej współczesna rola,
• Wyzwania zdrowia publicznego, takie jak antybiotykoodporność,
• Znaczenie komunikacji i edukacji zdrowotnej w dotarciu do młodego pokolenia.
Uczestnikami debaty byli:
- prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz - specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych
- prof. dr hab. Paweł Nowak – dyrektor Centrum Badań Komunikacji Publicznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- dr Dorota Żabicka - kierownik Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów Narodowego Instytutu Leków
- Sylwia Chyl – Z-ca Dyrektora Wydziału Zdrowia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
- Marzena Woźniak - p.o. Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkieg Inspektora Sanitarnego
- dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk – Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
Prelegenci zgodnie podkreślali, że Państwowa Inspekcja Sanitarna pozostaje kluczowym filarem zdrowia publicznego, gotowym sprostać wyzwaniom współczesności dzięki współpracy, nowoczesnym technologiom i zaangażowaniu pracowników.
Dziękujemy wszystkim gościom i pracownikom za udział w tym wyjątkowym spotkaniu.