Komunikat XIII - Międzyresortowej Komisji do spraw Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy
19.10.2020
Parlament Europejski i Komisja Europejska pracują nad kolejnymi zmianami dyrektywy 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy.
Komunikat XIII
Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy – czwarta część (LINK)
Międzyresortowa Komisja do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy zwraca uwagę przedsiębiorców, pracowników oraz organów kontroli na nowe propozycje Parlamentu Europejskiego i Rady wiążących wartości dopuszczalnych poziomów narażenia zawodowego dla akrylonitrylu: ośmiogodzinne – 1 mg/m3 (0,45 ppm); krótkotrwałe – 4 mg/m3 (1,8 ppm) i propozycję oznakowania „skóra”. Wartości te będą miały zastosowanie po czterech latach od wejścia w życie dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE.
Akrylonitryl to substancja rakotwórcza kategorii zagrożenia 1B. Główne zastosowania akrylonitrylu to produkcja włókien akrylowych i modakrylowych, tworzyw sztucznych ABS (akrylonitryl-butadien-styren) i SAN (styrenakrylonitryl) oraz synteza akrylamidu i nitrylu kwasu adypinowego. W 2016 r. w 29 zakładach pracy w Polsce na akrylonitryl było narażonych ponad 900 osób. Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego w latach 2016-2017 nie odnotowano przypadków przekroczenia dotychczas obowiązującej wartości NDS (2 mg/m3) lub wartości chwilowej, NDSCh (10 mg/m3).
- Informacje dotyczące akrylonitrylu w środowisku pracy można znaleźć w:
- bazie wiedzy CHEMPYŁ www.ciop.pl/chempyl;
- kwartalniku Komisji Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy - http://www.ciop.pl/pimosp_strona
- Prosimy o przekazywanie do Sekretarza Międzyresortowej Komisji ds. NDS i NDN (josko@ciop.pl) informacji dotyczących:
- stosowania akrylonitrylu w przedsiębiorstwach;
- poziomów stężeń w powietrzu na stanowiskach pracy;
- liczby narażonych pracowników;
- stosowanych środków prewencji w celu ochrony pracowników.
- W celu ograniczenia narażenia zawodowego na akrylonitryl do proponowanych przez Międzyresortową Komisję ds. NDS i NDN poziomów dopuszczalnych stężeń, tj. NDS – 1 mg/m3 oraz NDSCh – 3 mg/m3, wskazane jest opracowanie w przedsiębiorstwach planu zapewnienia odpowiednich warunków pracy.
Zapraszamy także do korzystania z forum zadawania pytań w bazie CHEMPYł (www.ciop.pl/chempyl) a także do dzielenia się na forum dyskusyjnym bazy Państwa doświadczeniami związanymi z narażeniem na akrylonitryl, a szczególnie informacjami na temat tzw. dobrych praktyk związanych z ograniczaniem ryzyka zawodowego spowodowanego występowaniem tego czynnika, określających działania skierowane na poprawę warunków pracy i promowanie bezpieczeństwa i zdrowia w Państwa zakładach.