Rak szyjki macicy – cytologia i szczepienie ratują życie!
23.01.2024
Rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje 99,9% szans na wyleczenie. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci.
W Polsce rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród kobiet. Odpowiada za ponad 10% przypadków raka u kobiet. Co roku około 3000 kobiet dowiaduje się o jego obecności, a 1700 z nich umiera.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Regularne badania cytologiczne: to potencjalnie ratujące życie badanie przesiewowe wykrywa zmiany przednowotworowe, które można leczyć zanim przekształcą się w raka szyjki macicy. Rozmazy cytologiczne dobrze sprawdzają się w wykrywaniu takich zmian, ale należy je wykonywać regularnie.
Według najnowszego raportu GUS 13% Polek nigdy nie wykonało cytologii.
Każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne
Szczepionka przeciw HPV: Większość nowotworów szyjki macicy jest wywoływana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Obecnie dostępne są szczepionki zapobiegające zakażeniu najczęstszymi podtypami HPV. Badania wykazały, że szczepionki zapobiegają rakowi szyjki macicy we wczesnym stadium i zmianom przednowotworowym.
Szczepionki przeciw HPV to pierwsze preparaty, których głównym celem jest zapobieganie chorobom nowotworowym.
Szczepienie przeciw HPV zmniejsza ryzyko infekcji wirusem o ponad 75%
Objawy raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy często pozostaje niezauważony, ponieważ ma minimalne objawy. Przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Objawy występują dopiero w stadiach zaawansowanych i są to:
- ból w podbrzuszu i okolicy krzyżowej,
- upławy,
- krwawienia pomiędzy miesiączkami,
- ból, krwawienia podczas stosunku.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, udaj się do lekarza na badanie.
Materiały:
Materiały
Cytologia-badam się mam pewnośćulotka_szyjka.pdf 1.19MB