Bezpieczeństwo zdrowotne i zasady stosowania ochrony przeciwsłonecznej
Bezpieczeństwo zdrowotne i zasady stosowania ochrony przeciwsłonecznej
1. Produktów kosmetycznych z filtrami UVB i UVA powinniśmy używać cały rok, nawet w naszym klimacie (szczególnie w okresie letnim).
2. Należy unikać przebywania na słońcu, kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze (w godzinach 11-15).
W szczególności dotyczy to niemowląt i małych dzieci (do 3 roku życia).
3. Nie ma filtrów (SPF) które ochronią naszą skórę w 100%. Jeśli na produktach kosmetycznych umieszczono deklaracje o właściwościach promieniochronnych typu: „100% ochrona”, „całkowita, zupełna, pewna, całodzienna ochrona, blokada przeciwsłoneczna”, to znaczy, że jesteśmy wprowadzani w błąd i nie powinniśmy ich kupować.
4. Ochrona przeciwsłoneczna powinna dotyczyć zarówno promieniowania UVB, jak i UVA (powinniśmy wybierać produkty, które na opakowaniu mają oznaczenie o ochronie zarówno przez UVB, jak i UVA).
5. Zaczynając opalanie należy zaczynać od wyższej wartości faktora ochronnego, a w miarę pojawiania się opalenizny stopniowo ją obniżać.
6. Do ochrony skóry twarzy zaleca się stosowanie filtra SPF 30, co może wpłynąć na zapobiegnięcie przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek.
7. Opalanie w klimacie śródziemnomorskim, czy w górach wymaga stosowania wyższych faktorów ochronnych (o ok. 10-15 SPF w stosunku do standardowo zalecanych wartości dla danego fototypu skóry). Im bliżej równika przebywamy, tym wartość filtra SPF powinna być wyższa.
8. Kosmetyki z filtrami ochronnymi nakładamy na skórę najpóźniej 20 minut przed wyjściem na słońce. Smarując ciało nie zapominamy o szyi, uszach i ustach.
9. Aplikację preparatu z filtrami ochronnymi należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta, które powinny być umieszczone na opakowaniu kosmetyku (zwykle co 2 godziny), gdyż pod wpływem potu część ochrony zanika oraz każdorazowo po kąpieli w wodzie (nawet po zastosowaniu preparatu wodoodpornego, ponieważ wskutek wycierania skóry ręcznikiem dochodzi do usunięcia części produktu kosmetycznego).
10. Istotna jest ilość produktu kosmetycznego nałożonego na skórę. Dla uzyskania skutecznej ochrony przeciwsłonecznej jaką deklaruje producent na opakowaniu produkt nakładamy na skórę grubą warstwę. Zalecana ilość nakładanego na skórę preparatu wynosi 2 mg/1 cm2 ciała.
11. Jeśli zażywamy leki, musimy zapytać lekarza, czy nie są to leki fotouczulające.
12. Według opinii Komisji Europejskiej, na produktach kosmetycznych do opalania powinny znaleźć się takie ostrzeżenia jak:
- „Nawet przy stosowaniu produktu ochrony przeciwsłonecznej niewskazane jest długotrwałe przebywanie na słońcu”;
- „Chroń niemowlęta i dzieci przed bezpośrednim światłem słonecznym”.
13. Głowę powinien chronić kapelusz lub czapka, a oczy okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV (od 1 do 4) i filtrami polaryzacyjnymi.
Dobór bezpiecznych dla naszych oczu okularów powinniśmy skonsultować (sprawdzić skuteczność deklarowanych parametrów) u optyków (w salonach optycznych). Nie zawsze naklejki: „UV 400”, „CE”, czy napis „Made in Italy” gwarantują deklarowaną jakość i bezpieczeństwo zdrowotne. Brak prawidłowego zabezpieczenia oczu podczas przebywania na słońcu (śniegu) może spowodować ostre zapalenie spojówki czy rogówki, a nawet oparzenia plamki żółtej, które może doprowadzić do ślepoty.
14. Na bieżąco obserwujemy swoją skórę (i naszych dzieci), a zwłaszcza ciemne znamiona. Jeśli zauważymy jakąś zmianę zabarwienia, skóry musimy zgłosić się do lekarza. Najlepiej, aby profilaktycznie raz w roku sprawdzić znamiona i zmiany skórne u lekarza dermatologa. Czerniak złośliwy skóry jest niebezpiecznym nowotworem, ale wyleczalnym we wczesnym stadium jego rozwoju.
Fototypy skóry - dobór ochrony przeciwsłonecznej (UVB, UVA)
Dla właściwego doboru produktu kosmetycznego z filtrem promieniochronnym należy wiedzieć jaki mamy fototyp skóry.
W doborze właściwego SPF do danej karnacji skóry pomocna może być kwalifikacja na fototypy jakiej w 1975 r. dokonał Thomas Fitzpatrick.