Transport zwłok
Przewóz zwłok i szczątków:
- koleją, samolotami i statkami w granicach Rzeczypospolitej Polskiej,
- poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy zgon nastąpił na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może nastąpić po uzyskaniu pozwolenia właściwego państwowego powiatowego inspektora lub granicznego inspektora sanitarnego.
Zwłoki przewożone na obszarze państwa na odległość większą niż 60 km składa się w szczelnej drewnianej trumnie, wypełnionej warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5 cm. Trumnę zamyka się w obecności powiatowego lub granicznego inspektora sanitarnego, który następnie dokonuje jej opieczętowania. Trumnę umieszcza się na czas przewozu w szczelnie zamkniętym worku z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Po dostarczeniu trumny na miejsce przeznaczenia worek zdejmuje się i spala.
W przypadku przewożenia zwłok i szczątków poza granice Rzeczypospolitej Polskiej pozwolenie wydaje się po uprzednim przedłożeniu wymaganych dokumentów właściwej władzy państwa, na którego terytorium mają być one pochowane, jak również państw, przez których terytorium mają być przewożone, stwierdzających brak przeszkód do pochowania lub wwiezienia zwłok lub szczątków na terytorium danego państwa.
Zwłoki wywożone za granicę Rzeczypospolitej Polskiej składa się w trumnie drewnianej wybitej blachą lub posiadającej wkład metalowy albo w trumnie metalowej. Dno trumny wypełnia się warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5 cm. Trumnę umieszcza się w szczelnej skrzyni drewnianej, uniemożliwiającej przemieszczanie się trumny, lub w innym pojemniku, wykonanym z nieprzepuszczalnego materiału. Powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny może nakazać zastosowanie ponadto innych środków ostrożności przy przewozie zwłok, a w razie uznania, że podjęte środki są dostateczne, dokonuje opieczętowania trumny
Przewóz zwłok i szczątków przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może nastąpić po uzyskaniu zaświadczenia wydanego przez polskiego konsula w państwie, z którego przewóz ten ma nastąpić, stwierdzającego brak przeszkód do wwiezienia zwłok i szczątków na terytorium innego państwa.
Na sprowadzenie zwłok i szczątków z zagranicy w celu ich pochowania należy uzyskać:
- pozwolenie starosty właściwego ze względu na miejsce, w którym zwłoki i szczątki mają być pochowane; pozwolenie jest wydawane po porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym;
- zaświadczenie polskiego konsula, wydane po przedstawieniu pozwolenia, stwierdzające, że zwłoki i szczątki mogą być sprowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pozwolenia i zaświadczenia są wydawane na wniosek:
- pozostałego małżonka(ki)
- krewnych zstępnych (dzieci, wnuki zmarłego)
- krewnych wstępnych (rodzice zmarłego)
- krewnych bocznych do 4 stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo i kuzyni zmarłego)
- powinowatych w linii prostej do 1 stopnia (synowa, zięć lub teściowie)
niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie pozwolenia albo zaświadczenia.
W przypadku zgonu na skutek choroby zakaźnej takiej jak:
- cholera
- dur wysypkowy i inne riketsjozy
- dżuma
- gorączka powrotna
- nagminne porażenie dziecięce
- nosacizna
- trąd
- wąglik
- wścieklizna
- żółta gorączka i inne wirusowe gorączki krwotoczne
pozwoleń, nie wydaje się przed upływem dwóch lat od dnia zgonu.
Przewóz zwłok i szczątków odbywa się w warunkach zapewniających odpowiednie sanitarne i techniczne bezpieczeństwo przewozu.
Środek transportu drogowego przeznaczony do przewozu zwłok i szczątków ludzkich powinien spełniać następujące wymagania techniczne i sanitarne:
- być trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie;
- posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich;
- posiadać zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu;
- posiadać podłogę w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie wykonywaną z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących;
- posiadać wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych.
Środek transportu (samochód, wagon kolejowy, samolot, statek) po każdorazowym przewiezieniu zwłok lub szczątków powinien być poddany dezynfekcji przy użyciu preparatu o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym.