W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymagania mikrobiologiczne dla wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

Artykuł 4 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sposób klarowny przedstawia zadania i zakres działania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W ramach bieżącego nadzoru sprawdzana jest także jakość wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Kwestie dotyczące wymagań jakim powinna odpowiadać woda, zakresu badań wody, metod badania wody, sposobu postępowania z próbką (pobór, przechowywanie, transport), klasyfikacji jakości wody, sposobu oceny jakości wody oraz sposobu dokumentowania wyników badań szczegółowo opisane są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli.

Jakość wody sprawdzana jest w oparciu o analizę próbek wody. Pobierane są one przez Państwową Inspekcję Sanitarną w ramach bieżącego nadzoru sanitarnego oraz przez organizatora kąpieliska lub miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli w ramach kontroli wewnętrznej. Badana woda podlega analizie mikrobiologicznej w zakresie parametrów Enterokoki i Escherichia coli.

Enterokoki (Paciorkowce kałowe) – ich obecność w wodzie świadczy o zanieczyszczeniu pochodzenia kałowego. Stanowią one naturalną mikroflorę dolnego odcinka przewodu pokarmowego (flora jelitowa) ludzi i zwierząt. Działanie chorobotwórcze występuje w momencie zlokalizowania bakterii w innej części ciała i cechuje się objawami podobnymi do zatrucia pokarmowego.

Najwyższa dopuszczalna wartość Enterokoków wynosi: ≤400jtk/100ml

 Escherichia coli – występuje w ściekach, glebie, wodach naturalnych zanieczyszczonych fekaliami pochodzenia ludzkiego bądź zwierzęcego. Bakterie wchodzą w skład flory jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. Działanie chorobotwórcze występuje w momencie zlokalizowania bakterii w innej części ciała i cechuje się objawami podobnymi do zatrucia pokarmowego.

Najwyższa dopuszczalna wartość Escherichia coli wynosi: ≤1000jtk/100ml

Przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego (nie wcześniej niż na 10 dni przed jego otwarciem) w kąpielisku organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zobligowane są do poboru próbki wody. Pozostałe próbki do badań w ramach kontroli wewnętrznej pobiera organizator kąpieliska. Liczba badanych próbek w trakcie trwania sezonu kąpielowego nie powinna być mniejsza od 3, a czas poboru powinien być rozłożony w równomiernych odstępach czasu. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mogą wykonać dodatkowy pobór w przypadku zaistnienia sytuacji mogącej powodować pogorszenie jakości wody w kąpielisku.

W przypadku miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, organizator zobligowany jest do wykonania dwóch badań wody w tym pierwsze nie wcześniej niż na 10 dni przed jego otwarciem.

{"register":{"columns":[]}}