Europejski Tydzień Szczepień #Długieżyciedlawszystkich
21.04.2023
W dniach 24-30 kwietnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Tegoroczna odsłona kampanii pod hasłem #Długieżyciedlawszystkich będzie miała na celu poprawę przyjmowania szczepionek w kontekście Europejskiej Agendy Szczepień 2030 i światowego spadku wskaźników szczepień z powodu pandemii COVID-19.
Pandemia COVID-19 doprowadziła do spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach, a dostęp do szczepień na Ukrainie wciąż pozostaje zakłócony przez wojnę. Poprawa sytuacji i przywrócenie bezpiecznego stanu w całej Europie stanowią wyzwania, które sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest większe niż kiedykolwiek.
W Polsce w czasie ostatnich 5 lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się 2-krotnie, od 40,3 tys. uchyleń w 2018 roku do 72,7 tys. uchyleń w 2022 roku.
Trend wzrostowy osób uchylających się od szczepień obowiązkowych obserwowany jest również w woj. zachodniopomorskim (wykres 1.)
Wykres 1. Liczba osób uchylających się od szczepień obowiązkowych w latach 2012-2022 w woj. zachodniopomorskim
Program Szczepień Ochronnych popularnie nazywany Kalendarzem Szczepień, jest opracowywany każdego roku przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Zawiera wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania. Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne, finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Obowiązujący kalendarz szczepień na rok 2023 dostępny jest na stronie WSSE w Szczecinie w języku polskim oraz w języku ukraińskim (Українська мова).
Od dnia 1 marca 2022 r. w aplikacji Gabinet.gov zostanie udostępniona funkcjonalność e-Karty Szczepień, umożliwiająca zarejestrowanie w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta, wykonanie każdego szczepienia ochronnego (obowiązkowego lub zalecanego). Każdy obywatel po zalogowaniu się na osobistym koncie pacjenta ma możliwość sprawdzenia statusu swoich szczepień.
Dlaczego warto się szczepić?
Szczepienia ochronne to najskuteczniejszy – biorąc pod uwagę odsetek zachorowań, których można uniknąć szczepiąc całą populację – i najbardziej efektywny sposób zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Zapewniając odporność na te choroby, chronią nas przed ich groźnymi skutkami. Szczepiąc siebie i swoich bliskich chronimy przed ciężkimi zachorowaniami także te osoby, których nie można zaszczepić z przyczyn medycznych.
Gdzie można wykonać szczepienia ochronne?
Szczepienia ochronne (obowiązkowe i zalecane) są realizowane przez podmioty wykonujące działalność leczniczą (np. przychodnie), które udzielają świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Osoby, które planują podróż za granicę (szczególnie do krajów tropikalnych), powinny przed wyjazdem skontaktować się z personelem medycznym w punktach szczepień związanych z medycyną podróży.
Pamiętajmy:
- Szczepienia ratują życie.
- Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
- Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
- Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
- Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
- Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/europejski-tydzien-szczepien
https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jaka-jest-liczba-uchylen-szczepien-obowiazkowych/
https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/na-czym-polega-kalendarz-szczepien/
https://szczepienia.pzh.gov.pl/materialy-ecdc-z-okazji-europejskiego-tygodnia-szczepien/
https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/kalendarz-obowiazkowych-szczepien-ochronnych-na-rok-2023