Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?
16.01.2025
Początek roku to doskonała okazja to wyznaczenia sobie celów i wprowadzania delikatnych zmian w codziennym życiu. Wiele z tych wyzwań dotyczy naszego zdrowia i stylu życia. Najczęściej obiecujemy
sobie zdrowsze odżywianie, więcej ruchu, wysypianie się czy zrzucenie zbędnych kilogramów. Jak sprawić by nasz zapał do zmian nie minął po kilku tygodniach? Warto mieć świadomość, że kształtowanie każdego z nawyków to proces wymagający czasu i zaangażowania. Ważne by dać sobie czas na stopniową ich realizację oraz przestrzeń na niepowodzenia. Jeżeli posiadamy więcej niż jedno noworoczne postanowienie, lepiej wprowadzać je sukcesywnie, jedno po drugim, co zwiększa nasze szanse na powodzenie.
Od czego zacząć?
- SEN. Odpoczynek i sen to jedna z podstawowych potrzeb organizmu. Staraj się spać o stałych porach, przeznaczając na sen co najmniej 7 godzin. Pamiętaj, wyspany organizm jest gotowy na kolejne wyzwania.
- ZDROWE ODŻYWIANIE. Zdrowie zaczyna się na talerzu – posiłki powinny dostarczać nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zdrowe jedzenie to nasze paliwo. Nie zapominaj o prawidłowym nawodnieniu, co najmniej 2 litry wody na dobę.
- RUCH. Umiarkowana aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, zadbać o kondycję i sprawność ciała. Aby ruch był skuteczny musi być dostosowany do naszych możliwości oraz sprawiać nam przyjemność, wtedy możemy liczyć na działanie endorfin. W aktywnym stylu życia również ważna jest regularność.
- UŻYWKI. Wszystkie zażywane substancje psychoaktywne mogą prowadzić do uzależnienia, a ich długotrwałe przyjmowanie prowadzić może do wielu niekorzystnych skutków zdrowotnych, a nawet poważnych chorób. Zapewnij sobie życie wolne od używek, rzucenie palenia czy ograniczenie spożywania alkoholu to doskonała inwestycja w zdrowie.
- ZDROWIE PSYCHICZNE. Kontakt z przyjaciółmi i dobre relacje z bliskimi stanowią ogromny fundament dobrego samopoczucia, a nawet wspierają w leczeniu depresji. Wsparcie najbliższych może przyczyniać się do większej mobilizacji w realizacji swoich zdrowych nawyków.
Zdrowego roku!