W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #MojaSzkołaZdrowaSzkoła – podsumowanie 2. edycji

28.11.2024

uczestnicy konferencji #MojaSzkołaZdrowaSzkoła

Ważenie plecaków i tornistrów szkolnych, ocena postawy ciała, pomiary masy ciała
i wzrostu dzieci oraz ankieta żywieniowa – te wszystkie elementy to działania w ramach kampanii #MojaSzkołaZdrowaSzkoła. Łącznie w działaniach udział wzięło 1284
uczniów.

Odbiorcami działań są uczniowie klas III i IV z 40 szkół podstawowych z woj. zachodniopomorskiego.

Ważenie tornistrów

W ramach drugiej edycji kampanii 2-krotnie dokonano pomiarów wagi tornistrów wśród uczniów szkół podstawowych. Z przeprowadzonych pomiarów wynika, że 22% uczniów nosi tornistry, których waga przekracza 15% masy ich ciała. Według wytycznych GIS plecak nie powinien przekraczać 15% masy ciała dziecka.

Ocena postawy dzieci

W ramach współpracy studenci medycyny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
w Szczecinie przeprowadzali ocenę postawy ciała 246 uczniów, w tym 113 chłopców i 133 dziewczynek. Do badania wytypowano szkoły z 5 powiatów (goleniowski, policki, stargardzki, wałecki, miasto Szczecin). Podczas badań oceniono: ustawienie głowy, ustawienie barków, ustawienie łopatek, ukształtowanie klatki piersiowej i brzucha, ukształtowanie kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej, boczne skrzywienie kręgosłupa, ustawienie kolan oraz wysklepienie stóp. Wyniki wskazują, że zarówno u chłopców i dziewczynek z 3 klasy problemem jest wysklepienie stóp. Aż 72% z przebadanych uczniów wyszło z zaleceniem konsultacji u ortopedy lub fizjoterapeuty.

Pomiary BMI i ankieta żywieniowa

Dzięki udzielonym odpowiedziom rodziców i opiekunów dzieci poznaliśmy zwyczaje żywieniowe i zasady żywienia panujące w domach. Ankietowani rodzice zadeklarowali, że 50% dzieci zjada dziennie 4 posiłki, a 2 % ankietowanych zjada 2 posiłki dziennie.

Za to pomiary masy ciała i wzrostu pozwoliły ocenić prawidłowość rozwoju dzieci na tle grupy rówieśników. Na 1131 uczniów ponad 80% spełnia normę prawidłowego wzrostu i wagi, co jest pozytywnym wynikiem.

Kampania

Kampania trwała od listopada 2023 do czerwca 2024. Założeniem kampanii była ocena ogólnego rozwoju dzieci w szkołach na podstawie wpływu ciężaru tornistrów szkolnych, wpływu nawyków żywieniowych oraz absencji na lekcjach WF na masę ciała dzieci. Grupą docelową kampanii stanowili uczniowie III i IV klas szkół podstawowych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}