Ogólnopolski Dzień Tornistra
30.09.2021
Od 2018 r. w dniu 1 października obchodzimy Ogólnopolski Dzień Tornistra. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na wciąż aktualny problem zbyt ciężkich tornistrów uczniów, a wszelkie inicjatywy podejmowane w tym zakresie ukierunkowane są na profilaktykę wad postawy uczniów szkół podstawowych.
Złe nawyki związane z noszeniem zbyt dużego obciążenia na plecach mogą przyczynić się do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych dzieci. Na początku dziecko zaczyna skarżyć się na uciążliwy ból w plecach, który z upływem czasu przeradza się niekiedy w pogłębione schorzenie kręgosłupa. To zaś może doprowadzić do zapadania się klatki piersiowej, a zarazem do zaburzeń w funkcjonowaniu układu oddechowego i układu krążenia. Noszenie na plecach ciężaru powoduje także dolegliwości w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, kłopoty z kolanami i zniekształcenie w budowie stóp. Niestety dźwiganie zbyt wielkiego ciężaru przez rozwijające się dziecko może mieć skutki długofalowe, widoczne dopiero w okresie dorosłości.
Jak zapobiegać wadom postawy i skrzywieniom kręgosłupa?
Warto pamiętać o zachowaniu właściwej postawy ciała podczas codziennej nauki przy biurku:
- proste plecy,
- ręce swobodnie oparte na blacie,
- nogi oparte o podłogę i ugięte w kolanach pod kątem prostym,
- odległość między blatem a udem powinna nie krępować ruchów.
Dzięki takiej postawie ciężar ciała dziecka nie obciąża odcinka lędźwiowego.
Rolą rodzica dziecka, zwłaszcza we wczesnym etapie edukacji jest stała kontrola zawartości tornistra oraz eliminacja przedmiotów zbędnych (zabawki, nadprogramowe książki, dodatkowe napoje itp.), które znacznie wpływają na ciężar tornistra.
Dowiedz się więcej na:
http://lekkitornister.org/