Opieka stomatologiczna w szkołach
28.06.2024
Opieka stomatologiczna ma na celu:
- ochronę zdrowia uczniów, w tym zdrowia jamy ustnej,
- kształtowanie u uczniów postaw prozdrowotnych oraz odpowiedzialności za własne zdrowie.
Zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami organ prowadzący szkołę ma zapewnić uczniom do ukończenia 19. roku życia możliwość korzystania z opieki stomatologicznej. Przepisy nie wprowadzają obowiązku utworzenia gabinetu stomatologicznego w każdej placówce, tak więc świadczenia w zakresie ww. opieki mogą być realizowane przez lekarza dentystę w:
- gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole,
- gabinecie dentystycznym poza szkołą,
- w dentobusie, szczególnie w mniejszych miejscowościach, w których dzieci i młodzież mają utrudniony dostęp do świadczeń stomatologicznych w gabinetach stacjonarnych.
Organ prowadzący zawiera porozumienie z podmiotem wykonującym działalność leczniczą w zakresie leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży finansowanej ze środków publicznych oraz przekazuje do szkół informacje o podmiotach wykonujących działalność w przedmiotowym zakresie. Dyrektor placówki informuje rodziców uczniów na pierwszym zebraniu o zakresie opieki zdrowotnej oraz możliwości wyrażenia sprzeciwu, następnie umieszcza tę informację w ogólnie dostępnym miejscu w szkole oraz w dzienniku elektronicznym.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego w roku szkolnym 2023/2024 opieka stomatologiczna została zorganizowana w 231 szkołach, tj. w ok. 32% ze wszystkich placówek pozostających pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Najczęściej opieka stomatologiczna zapewniona była w gabinetach dentystycznych funkcjonujących poza szkołą – 132 placówki, następnie w dentobusach – 89. Gabinety stomatologiczne na terenie szkoły funkcjonowały jedynie w 18 placówkach.
Niezależnie od opieki stomatologicznej w 73% wszystkich szkół podstawowych pozostających pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, u uczniów klas od I do V realizowana była profilaktyka fluorkowa.