Podsumowanie realizacji wojewódzkiego programu „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” w roku szkolnym 2021/2022
14.10.2022
Program edukacyjny „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” realizowany jest wspólnie z jednostkami zachodniopomorskiej policji od 2015 roku. Celem głównym programu jest przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, a także alkoholu i leków w niewłaściwy sposób wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych poprzez popularyzację treści profilaktycznych w tym zakresie.
W roku szkolnym 2021/2022 zrealizowana została VII edycja programu. W programie wzięły udział 243 szkoły podstawowe z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Edukacją objęto 17 987 uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa zachodniopomorskiego:
klas 5 – 3 804 uczniów
klas 6 – 3 844 uczniów
klas 7 – 8 141 uczniów
innych klas – 2 198 uczniów.
Uczniowie dzięki zrealizowaniu programu dowiedzieli się, które zachowania są ryzykowne i niebezpieczne dla zdrowia oraz, że stosowanie substancji psychoaktywnych może mieć negatywny wpływ na ich przyszłość.
Działaniem wzmacniającym program edukacyjny w poprzednim roku szkolnym był Wojewódzki Przegląd Form Artystycznych. Przegląd to artystyczna forma profilaktyki i sprzeciwu osób młodych wobec zagrożenia, jakim jest ryzyko eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi przez osoby młode. Edycja zeszłorocznego konkursu odbyła się w formie on-line i cieszyła się sporym zainteresowaniem.
Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji programu „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” prosimy o kontakt w właściwymi terenowo promotorami zdrowia z Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.