Podsumowanie realizacji wojewódzkiego programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” w roku przedszkolnym 2021/2022
30.08.2022
Program „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” skierowany jest głównie do dzieci:
w grupach żłobkowych dzieci w wieku 2-3 lat
w grupach przedszkolnych dzieci w wieku 3-6 lat.
W roku przedszkolnym 2021/2022 w województwie zachodniopomorskim do realizacji programu profilaktyki próchnicy przystąpiło 260 z 524 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, oddziałów przedszkolnych itp.) co stanowi 48% zasięgu programu.
Do powiatowych koordynatorów zostało zwróconych 249 kwestionariuszy sprawozdawczych, z których wynika, że treści programu realizowało łącznie 16 700 dzieci, w tym 4 380 4-latków, 4 654 – 5-latków, 4 989 dzieci w wieku 6 lat oraz 2 677 dzieci z innych grup wiekowych (najczęściej 3- i 7-latkowie). Warto wspomnieć, że stanowi to znaczny wzrost w stosunku do poprzedniej edycji – w 2020/2021 uczestniczyło 14 821 przedszkolaków.
W realizację programu zaangażowanych było 7 322 rodziców dzieci przedszkolnych. Rodzice uczestniczyli najczęściej w czynnościach takich jak:
• wspólne zakupy, podczas których wybierane produkty sprzyjające zdrowiu zębów
• zaopatrzenie dzieci w niezbędne przybory higieniczne w profilaktyce próchnicy oraz w produkty spożywcze wykorzystywane podczas zajęć kulinarnych
• wizyta rodzica (stomatologa) w przedszkolu
• indywidulane wizyty adaptacyjne u stomatologa
• kontynuacja założeń programu w domu.
W niektórych placówkach program urozmaicono o dodatkowe działania:
• prowadzenie przez dzieci dzienniczków czystości
• zajęcia kulinarne, z wykorzystaniem zdrowych produktów;
• obchody Dnia Marchewki,
• zajęcia ruchowe, nauka piosenek o zdrowiu zębów, teatrzyki
• fluoryzacja ząbków
• wykonanie modelu szczęki i szczoteczki do zębów.
Wśród dzieci żłobkowych program został wdrożony w 30 z 95 żłobków na terenie województwa (zasięg 31%). Edukacją zostało objętych łącznie 890 dzieci, w tym: 263 – 2-latków, 603 – 3-latków oraz 24 dzieci w wieku 1,5-2 r.ż. W porównaniu z poprzednim rokiem przedszkolnym, w 2021/2022 również nastąpił wzrost zasięgu programu – pod względem liczby odbiorców i zgłoszonych do programu żłobków. Wśród młodszych dzieci realizacja programu dostosowana była do ich możliwości psychofizycznych.
Zdecydowana większość placówek składających sprawozdanie deklarowała swój udział w kolejnej edycji programu profilaktyki próchnicy – 97% przedszkoli i wszystkie żłobki.
Według opinii realizatorów programu w żłobkach i przedszkolach oraz rodziców program wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej w zakresie higieny jamy ustnej wśród dzieci jest niezbędne. Nauczyciele zaangażowani w realizacje programu dostrzegają jego wartości profilaktyczne, w ich opinii treści dostosowane są możliwości większości dzieci w wieku 2-6 lat.
Program ma pozytywny wpływ na kształtowanie właściwych nawyków higienicznych, dietetycznych związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Rozmowa ze stomatologiem pozwala przezwyciężyć strach dzieci przed wizytą w gabinecie.
Podczas realizacji programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” wykorzystywano materiały edukacyjne wydane przez Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie pn. „Aby zdrowy uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć!” – poradnik stomatologiczny, ulotkę i plakat.