W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie realizacji wojewódzkiego programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” w roku przedszkolnym 2022/2023

02.11.2023

Na niebieskim tle postaci „ząbków” oraz nazwa programu i logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Program „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” skierowany jest głównie do dzieci:

w grupach żłobkowych dzieci w wieku 2-3 lat, w grupach przedszkolnych dzieci w wieku 3-6 lat.

W roku przedszkolnym 2022/2023 w województwie zachodniopomorskim do realizacji programu profilaktyki próchnicy przystąpiło 298 z 570 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, oddziałów przedszkolnych itp.) co stanowi 52% zasięgu programu.

Do powiatowych koordynatorów zostało zwróconych 274 kwestionariusze sprawozdawcze, z których wynika, że treści programu realizowało łącznie 18 070 dzieci, w tym 4534 4-latków, 4 977 – 5-latków, 5227 dzieci w wieku 6 lat oraz 3 332 dzieci z innych grup wiekowych (najczęściej 3- i 7-latkowie). Warto wspomnieć, że stanowi to znaczny wzrost w stosunku do poprzedniej edycji – w 2021/2022 uczestniczyło 16 700 przedszkolaków.

W realizację programu zaangażowanych było 9 347 rodziców dzieci przedszkolnych. Rodzice uczestniczyli najczęściej w czynnościach takich jak:

•          Pomoc rodziców w wykonywaniu zadania domowego na przedszkolny konkurs,

•          Rodzice zaopatrywali dzieci w produkty potrzebne do realizacji zadań np. wykonywania soków, przygotowywali zdrowe przekąski do śniadań.

  • dbanie o zdrowe i pożywne drugie śniadanie dzieci,
  • rodzice stomatolodzy i higienistki zapraszały dzieci na wizyty w swoich gabinetach,
  • wyrażenie zgód na badania w Dentobusie,
  • rodzice kontynuowali program w domu (dopilnowywali higieny j. ustnej u dzieci).

W niektórych placówkach program urozmaicono o dodatkowe działania:

  • Wdrożono zajęcia kształtujące właściwe nawyki higieniczne poprzez ruch i ćwiczenia na świeżym powietrzu,
  • Warsztaty kulinarne z wykorzystaniem produktów zdrowych dla zębów,
  • W grupach młodszych dzieci dostosowano go do specyfiki wiekowej grupy.
  • urozmaicenie programu, o własne treści.

Wśród dzieci żłobkowych program został wdrożony w 34 z 74 żłobków na terenie województwa (zasięg 46%). Edukacją zostało objętych łącznie 1068 dzieci, w tym: 370 – 2-latków, 672 – 3-latków oraz 26 dzieci w wieku 1,5-2 r.ż. W porównaniu z poprzednim rokiem przedszkolnym, w 2022/2023 również nastąpił wzrost zasięgu programu – pod względem liczby odbiorców i zgłoszonych do programu żłobków. Wśród młodszych dzieci realizacja programu dostosowana była do ich możliwości psychofizycznych.

Zdecydowana większość placówek składających sprawozdanie deklarowała swój udział w kolejnej edycji programu profilaktyki próchnicy – 92% przedszkoli i 97% żłobków.

Według opinii realizatorów programu w żłobkach i przedszkolach oraz rodziców program wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej w zakresie higieny jamy ustnej wśród dzieci jest niezbędne. Nauczyciele zaangażowani w realizacje programu dostrzegają jego wartości profilaktyczne, w ich opinii treści dostosowane są możliwości większości dzieci w wieku 2-6 lat.

Podczas realizacji programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” wykorzystywano materiały edukacyjne wydane przez Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie pn. „Aby zdrowy uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć!” – poradnik stomatologiczny, ulotkę i plakat.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}