Podsumowanie realizacji wojewódzkiego programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” w roku przedszkolnym 2023/2024
18.10.2024
Program „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy„ skierowany jest głównie do dzieci:
w grupach żłobkowych dzieci w wieku 2-3 lat, w grupach przedszkolnych dzieci w wieku 3-6 lat.
W roku przedszkolnym 2023/2024 w województwie zachodniopomorskim do realizacji programu profilaktyki próchnicy przystąpiło 309 z 595 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, oddziałów przedszkolnych itp.) co stanowi 52% zasięgu programu.
Do powiatowych koordynatorów zostało zwróconych 270 kwestionariuszy sprawozdawczych, z których wynika, że treści programu realizowało łącznie 17290 dzieci, w tym 4 629 4-latków, 4 755 – 5-latków, 5 302 dzieci w wieku 6 lat oraz 2 604 dzieci z innych grup wiekowych (najczęściej 3- i 7-latkowie).
W realizację programu zaangażowanych było 7 900 rodziców dzieci przedszkolnych. Rodzice uczestniczyli najczęściej w czynnościach takich jak:
- pomoc w organizacji zajęć,
- czytanie dzieciom bajek o tematyce prozdrowotnej,
- udział rodziców w inscenizacji wiersza „Na starganie” oraz zdrowego odżywiania „Potrawy służące zdrowiu zębów”,
- zaznaczali w domu z dziećmi mycie zębów w kalendarzu stworzonym podczas zajęć programowych,
- wizyta rodzica (stomatologa) w przedszkolu,
- wizyta rodzica higienistki stomatologicznej,
- udział rodziców w Rodzinnym turnieju sportowo- zabawowym.
W niektórych placówkach program urozmaicono o dodatkowe działania:
- zrobienie świeżego soku warzywno- owocowego i wprowadzenie „zdrowych urodzin” bez słodyczy
- Spotkanie z dietetykiem
- Czytanie dzieciom książeczki „Tupcio Chupcio dba o zęby”
- Wyjście do sklepu celem zakupu zdrowych przekąsek
- Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące profilaktyki jamy ustnej
Wśród dzieci żłobkowych program został wdrożony w 35 z 69 żłobków na terenie województwa (zasięg 51%). Edukacją zostało objętych łącznie 792 dzieci, w tym: 331 – 2-latków, 420 – 3-latków oraz 41 dzieci w wieku 1,5-2 r.ż. W porównaniu z poprzednim rokiem przedszkolnym, w 2022/2023 również nastąpił wzrost zasięgu programu – pod względem zgłoszonych do programu żłobków. Wśród młodszych dzieci realizacja programu dostosowana była do ich możliwości psychofizycznych.
Zdecydowana większość placówek składających sprawozdanie deklarowała swój udział w kolejnej edycji programu profilaktyki próchnicy – 96% przedszkoli i 86% żłobków.
Według opinii realizatorów programu w żłobkach i przedszkolach oraz rodziców program wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej w zakresie higieny jamy ustnej wśród dzieci jest niezbędne. Nauczyciele zaangażowani w realizacje programu dostrzegają jego wartości profilaktyczne, w ich opinii treści dostosowane są możliwości większości dzieci w wieku 2-6 lat.
Podczas realizacji programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” wykorzystywano materiały edukacyjne wydane przez Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie pn. „Aby zdrowy uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć!” – poradnik stomatologiczny, ulotkę i plakat
Program miał na celu uświadamianie dzieciom i rodzicom, że systematycznie wykonywane zabiegi higieniczne, zdrowe odżywianie i kontrole zębów u stomatologa są najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym. Poprzez szereg działań, które były w planie programu odniósł zamierzony rezultat. Zarówno rodzice jak i dzieci pozytywnie odbierały i przyswajały przygotowane materiały i treści.