Podsumowanie realizacji Wojewódzkiego Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy „Zdrowe zęby mamy marchewkę zajadamy” w roku szkolnym 2020/2021
15.09.2021
Celem głównym wojewódzkiego programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy„ jest kreowanie postaw prozdrowotnych w zakresie zdrowia jamy ustnej wśród dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz ich rodziców i nauczycieli, kobiet w ciąży i przyszłych rodziców.
Głównymi odbiorcami przedsięwzięcia są:
- W grupach żłobkowych dzieci w wieku 2-3 lat.
- W grupach przedszkolnych dzieci w wieku 3-6 lat.
W roku przedszkolnym 2020/2021 w województwie zachodniopomorskim do realizacji programu profilaktyki próchnicy przystąpiło 242 z 522 placówek wychowania przedszkolnego (przedszkoli, oddziałów przedszkolnych itp.) co stanowi 46% zasięgu programu.
Do powiatowych koordynatorów zostało zwróconych 203 kwestionariuszy sprawozdawczych, z których wynika, że treści programu realizowało łącznie 14 821 dzieci, w tym 4 566 4-latków, 4 143 – 5-latków, 3 707 dzieci w wieku 6 lat oraz 2 405 dzieci z innych grup wiekowych (najczęściej 3- i 7-latkowie). Warto wspomnieć, że stanowi to wzrost w stosunku do poprzedniej edycji – w 2019/2020 uczestniczyło 13 880 przedszkolaków.
W realizację programu zaangażowanych było 7 606 rodziców dzieci przedszkolnych. Rodzice uczestniczyli najczęściej w czynnościach takich jak:
- przygotowanie dzieci do udziału w konkursach;
- zaopatrzenie dzieci w niezbędne przybory higieniczne w profilaktyce próchnicy oraz w produkty spożywcze wykorzystywane podczas zajęć kulinarnych;
- ustalanie wspólnie z wychowawcami grup zasad panujących w przedszkolu, wzmacniających cele programu;
- regularne wizyty dzieci u stomatologa.
Ciągłość realizacji programu została przerwana przez zamknięcie placówek przedszkolnych, a w miarę możliwości zajęcia prowadzono w formie zdalnej lub w ramach zadań domowych.
W niektórych placówkach program urozmaicono o dodatkowe działania:
- zajęcia kulinarne, z wykorzystaniem zdrowych produktów;
- uczestnictwo w projekcie „Czyściochowo”, którego celem było dbanie o higienę całego ciała;
- czytanie książeczki „Tupcio Chupcio dba o zęby”
- spotkanie z pielęgniarką szkolną i przedstawienie prezentacji „Prawidłowo ząbki myjemy, resztki wymiatamy, do tego własną szczoteczkę mamy”
- konkursy powiatowe,
- zabawa Dzień Marchewki,
- doświadczenia, np. wykonanie eksperymentu „Jak powstają dziury w zębach” – rozpuszczanie kredy kwaśnym roztworem;
- zajęcia ruchowe;
- założenie ogródka przedszkolnego we współpracy z rodzicami;
- wykonanie modelu uzębienia z wykorzystaniem surowców wtórnych.
Wśród dzieci żłobkowych program został wdrożony w 30 z 91 żłobków na terenie województwa (zasięg 30%). Edukacją zostało objętych łącznie 600 dzieci, w tym: 176 – 2-latków, 392 – 3-latków oraz 32 dzieci w wieku 1,5-2 r.ż. Wśród młodszych dzieci realizacja programu dostosowana była do ich możliwości psychofizycznych.
Zdecydowana większość placówek składających sprawozdanie deklarowała swój udział w kolejnej edycji programu profilaktyki próchnicy.
Według opinii realizatorów programu w żłobkach i przedszkolach oraz rodziców program wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej w zakresie higieny jamy ustnej wśród dzieci jest niezbędne. Wszyscy nauczyciele zaangażowali się w realizacje programu a dzieci bardzo chętnie w nim uczestniczyły.
Program ma pozytywny wpływ na kształtowanie właściwych nawyków higienicznych, dietetycznych związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Ponadto minimalizuje strach dzieci przed wizytą u dentysty.
Wzbogaceniem oraz podsumowaniem programu „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy” w 2020/2021 była organizacja konkursu fotograficznego „Uśmiech na medal”. Prace konkursowe miały przedstawiać dziecko w sytuacjach, które sprzyjają utrzymaniu zdrowych ząbków: codzienne zabiegi higieniczne, spożywanie odpowiednich produktów, regularne wizyty u stomatologa. Głównym motywem konkursu miały być metody profilaktyki choroby próchnicowej zębów u dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym (2-6 lat).
Partnerem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród dla zwycięzców było Polskie Towarzystwo Higieniczne Oddział w Szczecinie. Komisja konkursowa dokonała oceny łącznie 101 prac.