Światowy Dzień Nerek - 11 marca 2021
11.03.2021
Światowy Dzień Nerek powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek, obchodzony od 2006 r. w drugi czwartek marca.
Z chorobami nerek zmaga się co dziesiąty Polak. Grupą najbardziej narażoną są osoby z nadciśnieniem tętniczym, po 60. roku życia, a także cierpiące na tzw. zespół metaboliczny.
Przewlekła choroba nerek (PChN) to drugie, po nadciśnieniu tętniczym, schorzenie przewlekłe, na które cierpią Polacy. Choroba ta jest na tyle podstępna, że blisko 90% pacjentów nie wie, że choruje na PChN, gdyż choroba we wczesnym stadium nie daje żadnych objawów.
Do czego służą nerki?
Nerki to organ spełniający wiele funkcji, a najważniejsze z nich to:
- usuwanie zbędnych lub też szkodliwych substancji z organizmu
Przez 24h na dobę nerki filtrują krew, aby usunąć z niej toksyny, nadmiar soli, mocznik i wszelkie zbędne produkty przemiany materii. Jednocześnie w nerkach zachodzi proces resorpcji, w wyniku którego substancje wartościowe dla organizmu są w nim zatrzymywane. - regulowanie poziomu płynów ustrojowych w organizmie
W zależności od ilości płynów w organizmie nerki zatrzymują je lub też zwiększają ich wydalanie wraz z moczem. - wspomagają regulowanie wartości ciśnienia tętniczego krwi
- wspomagają regulowanie ilości czerwonych krwinek we krwi
- mogą wpływać na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie – nerki są jednym z głównych narządów, które mogą regulować pH, poprzez wydalanie odpowiednich ilości związków zasadowych oraz odtwarzanie zużytych związków zasadowych
8 Złotych Zasad, dbania o zdrowe nerki
Profilaktykę chorób nerek można wprowadzić w każdym wieku. Najlepiej robić to przez całe życie. Specjaliści opracowali 8 Złotych Zasad, których przestrzeganie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na różne schorzenia nerek. Sprawdź podstawowe zasady jakich należy się trzymać aby zadbać o dobre zdrowie nerek:
1 - Bądź w formie, bądź aktywny!
Dzięki temu utrzymasz prawidłową masę ciała, obniżysz ciśnienie krwi i zmniejszysz ryzyko przewlekłej choroby nerek.
2 - Dbaj o zdrową dietę
Zdrowa dieta pomaga utrzymać idealną masę ciała, obniża ciśnienie krwi, zapobiega cukrzycy i chorobom serca, a także innym schorzeniom przyczyniającym się do chorób nerek.
Ogranicz spożycie soli. Zalecane dzienne spożycie sodu wynosi 5-6 gramów soli – około jednej łyżeczki. Limit ten obejmuje sól już zawartą w żywności. Aby zmniejszyć spożycie soli, spróbuj ograniczyć ilość żywności przetworzonej i restauracyjnej. Nie dodawaj soli do żywności. Łatwiej kontrolować spożycie soli, jeśli samodzielnie przygotujesz jedzenie ze świeżych składników.
3 - Kontroluj poziom cukru we krwi
Co druga osoba chora na cukrzycę nie wie o swojej chorobie. Dlatego trzeba sprawdzać poziom cukru we krwi w ramach ogólnej kontroli ciała. To szczególnie ważne dla osób zbliżających się do wieku średniego oraz starszych. U połowy osób z cukrzycą rozwijają się choroby nerek. Jednak dzięki odpowiedniej kontroli możesz tego uniknąć. Regularnie sprawdzaj czynność nerek za pomocą badania krwi i moczu.
4 - Sprawdzaj ciśnienie krwi
Około połowa osób z nadciśnieniem nie wie, że choruje na nadciśnienie. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie ciśnienia krwi w ramach ogólnej kontroli ciała. To szczególnie ważne dla osób w średnim i starszym wieku. Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić nerki. Prawdopodobieństwo choroby wzrasta, jeśli nadciśnienie łączy się z innymi czynnikami, m.in. cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu i chorobami sercowo-naczyniowymi. Ryzyko można istotnie zmniejszyć dzięki dobrej kontroli ciśnienia krwi.
Prawidłowe ciśnienie krwi u osób dorosłych wynosi 120/80. Nadciśnienie rozpoznaje się, jeśli mierzone w dwóch różnych dniach odczyty skurczowego ciśnienia krwi w oba dni wynoszą ≥140 mmHg i / lub odczyty rozkurczowego ciśnienia krwi w oba dni wynoszą ≥90 mmHg (WHO).
Jeśli ciśnienie krwi stale utrzymuje się powyżej normy (szczególnie, jeśli jesteś młodą osobą), zgłoś się do lekarza. Specjalista oceni ryzyko dalszego rozwoju choroby, potrzebę modyfikacji stylu życia, a w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki.
5 - Pij odpowiednią ilość płynów
Poziom spożycia płynów powinien być ustalany indywidualne, w zależności od wielu czynników – klimatu, wykonywanych ćwiczeń, warunków zdrowotnych, ciąży, karmienia piersią itp.
Standardowym zaleceniem jest wypijanie 8 szklanek (2 litrów) wody dziennie dla zdrowej osoby przebywającej w komfortowych warunkach klimatycznych.
6 - Nie pal
Palenie tytoniu spowalnia przepływ krwi przez nerki. W rezultacie zmniejsza się zdolność tych narządów do prawidłowego funkcjonowania. Palenie zwiększa ryzyko raka nerki o 50%.
7 - Nie stosuj regularnie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
Typowe leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) / przeciwbólowe (np. ibuprofen) mogą zaszkodzić nerkom, jeśli są przyjmowane regularnie.
Jeśli zmagasz się z chorobą nerek lub obniżoną czynnością nerek, przyjęcie zaledwie kilku dawek może im zaszkodzić. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
8 - Zbadaj czynność nerek
Jeśli jesteś w grupie „wysokiego ryzyka”:
Masz cukrzycę
Masz nadciśnienie
Jesteś otyły
W twojej rodzinie występowały choroby nerek.
Źródło:
www.zyciezdializa.pl/swiatowy-dzien-nerek-osiem-zasad-jak-zadbac-o-zdrowie-nerek