W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tusze do tatuażu i makijażu permanentnego

10.06.2024

Fragment dłoni w niebieskiej rękawiczce wykonującej tatuaż.

Procedury służące do tatuażu lub makijażu permanentnego, bez względu na to, czy wiążą się z użyciem igieł lub z zastosowaniem innej techniki, takiej jak technika mikrobladingu, powodują w nieunikniony sposób uszkodzenie bariery skórnej. W wyniku tego dochodzi do wchłaniania przez organizm tuszy lub innych mieszanin stosowanych do tatuowania.

Tusze do tatuażu i makijażu permanentnego są mieszaniną kilku związków chemicznych. Mogą zawierać substancje niebezpieczne, wywołujące alergie skórne i mające poważniejszy wpływ na zdrowie, jak np. powodować mutacje genetyczne i nowotwory. Chemikalia stosowane w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego mogą pozostawać w organizmie przez całe życie, istnieje także możliwość długotrwałego narażenia na potencjalnie szkodliwe składniki.

By chronić obywateli UE, od stycznia 2022 r. na mocy rozporządzenia REACH ograniczone zostało stosowanie wielu niebezpiecznych chemikaliów używanych w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego. Ograniczenie dotyczy np. substancji powodujących nowotwory lub mutacje genetyczne i chemikaliów działających szkodliwie na rozrodczość, a także substancji działających uczulająco bądź drażniąco na skórę.

Celem wprowadzenia ograniczenia nie jest zakazanie tatuowania się, ale sprawienie, by stosowane do tatuowania i wykonywania makijażu permanentnego barwniki były bezpieczniejsze. Dzięki wprowadzeniu tego ograniczenia oczekuje się, że przewlekłe reakcje alergiczne i inne reakcje zapalne skóry z powodu tatuaży i makijażu permanentnego będą występowały z mniejszą częstością.

Pamiętaj!: Do tatuowania mogą być stosowane wyłącznie mieszaniny zawierające zwrot „Mieszanina do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym”.       

Więcej informacji na stronach:

{"register":{"columns":[]}}