Tydzień dla serca
13.04.2022
W okresie od 18 do 24 kwietnia obchodzony jest Tydzień dla serca. Jest to okres, w którym powinniśmy podkreślić jak ważnym organem jest nasze serce i jak powinniśmy o nie zadbać. Dlatego starajmy się zastosować do kilku zaleceń, żeby cieszyć się długim i zdrowym życiem.
Po pierwsze stosujmy odpowiednią, zrównoważoną dietę. Dla serca najlepsza jest żywność roślinna, zwłaszcza świeża, nieprzetworzona, zawierająca błonnik. Nie eliminujmy z naszego jadłospisu mięsa, ale ograniczmy w nim udział mięsa czerwonego. Zwiększmy częstość spożywania ryb i chudego, białego mięsa. Usuńmy z diety sól i zamiast niej dodawajmy do potraw zioła. Poza tym nie zapominajmy o nawadnianiu się, co jest niezbędne w zachowaniu prawidłowej gęstości krwi.
Spożywajmy zdrowe tłuszcze, wielo- i jednonienasycone, które znajdują się w rybach, orzechach, oliwie z oliwek. Ograniczajmy tłuszczów trans, które możemy spotkać w wysoko przetworzonej żywności, gotowych wypiekach cukierniczych, fast foodach, margarynie oraz przekąskach takich jak chipsy. W związku z czym pamiętajmy o tym, żeby w naszej diecie znalazły się produkty bogate w antyoksydanty, które naturalnie wspierają mechanizmy obronne i regeneracyjne komórek naszego ciała.
Dbajmy o higienę jamy ustnej codziennie szczotkując zęby i czyszcząc je nicią dentystyczną, co pomoże zapobiec rozwojowi próchnicy. Musimy wiedzieć, że bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy mogą przenikać do krwioobiegu i doprowadzić do rozwoju chorób serca i udaru mózgu.
Bądźmy aktywni i jak najczęściej uprawiajmy ulubioną aktywność ruchową. Przebywanie w pozycji siedzącej przez dłuższy jest szkodliwe dla układu krążenia i nie ma znaczenia, ile ćwiczeń później wykonamy. Dodatkowo długie siedzenie, czy to w pracy, czy podczas podróży, zwielokrotnia ryzyko rozwoju zakrzepicy. Aby cieszyć się zdrowiem naszego układu krążenia, wysiadajmy przystanek wcześniej w drodze do pracy, róbmy sobie przerwy w czasie pracy i poświęćmy ten czas na krótki spacer, nawet po korytarzu czy zrobieniu kilku przysiadów. Świetną mobilizacją może być gadżet w postaci krokomierza czy zegarka z taką funkcją, który sprawi, że będziemy starali się być coraz bardziej aktywni i wykonywać jak największą liczbę kroków.
Aktywność jest bardzo ważna, ale nie możemy zapominać o odpoczynku, szczególnie tym w ciągu nocy. Osoba dorosła powinna wysypiać się przez minimum 8 godzin, nieprzerwanego snu. Jeśli borykamy się z problemami, które uniemożliwiają spokojny i nieprzerwany sen, warto wybrać się do lekarza specjalisty. Z tego powodu, że sen to podstawowa potrzeba fizjologiczna człowieka, w czasie której dochodzi do regeneracji układu nerwowego i mobilizacji organizmu na kolejny dzień. Pamiętajmy również, że zdrowy sen pomaga zachować na właściwym poziomie zdrowie psychiczny.
Jeśli palisz to rzuć palenie, jeśli ktoś pali w Twoim otoczeniu to ogranicz ekspozycję na dym tytoniowy, z tego powodu, że bierne palenie również ma negatywny wpływ na nasz organizm. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, którzy często są narażeni na bierny dym tytoniowy z powodu palących rodziców.
Pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie serdecznie zapraszają Państwa w dniu 21 kwietnia do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wały Chrobrego 4 w godzinach 10.00 – 12.00 na pomiary:
- ciśnienia krwi,
- saturacji krwi,
- spirometryczny,
- stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzy,
- analizę składu masy ciała.
Zadbajmy o swoje serce, bo bije nie tylko dla nas.
Materiały
Tydzień dla serca w ZUWTydzień_dla_serca_w_ZUW.pdf 0.68MB