24 marca - Światowy Dzień Gruźlicy. Tak! Możemy zwalczyć gruźlicę.
24.03.2023
Dzięki osiągnięciom nauki i wysiłkom naukowców z wielu krajów optymistyczne hasło tegorocznego Światowego Dnia Gruźlicy może stać się realne mimo negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na programy walki z gruźlicą.
Święto zainicjowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 1982 r. dla upamiętnienia odkrycia przez Roberta Kocha bakterii, które wywołują gruźlicę. To choroba zakaźna, wywołana przez prątki wchodzące w skład Mycobacterium tuberculosis complex. Zmiany gruźlicze mogą występować w różnych narządach ciała, ale najczęstszą postacią jest gruźlica płuc. Prątkujący chorzy na gruźlicę płuc stanowią źródło zakażenia dla osób ze swego otoczenia. Na świecie gruźlica jest jednym z najważniejszych wyzwań zdrowia publicznego.
W 2021 r. (ostatnie kompletne dane) na świecie na gruźlicę zachorowało, zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) 10,6 mln osób: 6 mln mężczyzn; 3,4 mln kobiet i 1,2 mln dzieci. Liczba zachorowań wykrytych i wpisanych do raportów była znacznie mniejsza – 6,4 mln. Istnieje przypuszczenie, że u 3 mln osób gruźlica nie została zdiagnozowana i nie była leczona. A ta choroba nadal pozostaje jednym z najgroźniejszych zabójców zakaźnych na świecie.
Przed początkiem pandemii COVID-19 gruźlica była na świecie główną przyczyną zgonów spowodowanych przez pojedynczy czynnik zakaźny. Najczęstszą postacią gruźlicy jest gruźlica płuc, ale choroba może rozwijać się również w innych narządach ciała.
Liczba nowych zachorowań zwiększyła się w 2021 roku w porównaniu z rokiem 2020 (5,8 mln). Ten wzrost zachorowań jest oznaką częściowej naprawy szkód wyrządzonych przez pandemię COVID-19. W 2020 roku z powodu destrukcyjnego wpływu pandemii na systemy zdrowotne krajów nastąpił blisko 20% spadek liczby odnotowanych przypadków gruźlicy. Największe różnice między liczbą przypadków gruźlicy wykrytych przed pandemią i w roku 2021 wystąpiły w Indiach, Indonezji i na Filipinach. Wzrost liczby chorych na gruźlicę pozostających bez leczenia spowodował przyrost liczby zgonów z powodu gruźlicy. W 2021 roku na gruźlicę zmarło 1,5 mln chorych; w 2019 roku 1,4 mln.
Na świecie liczba chorych na trudną do wyleczenia gruźlicę wywołaną przez prątki oporne na dwa najsilniejsze leki przeciwprątkowe wynosiła w 2021 roku 450 tys.
Dwie trzecie chorych na gruźlicę na świecie to mieszkańcy 8 krajów (Indie, Chiny, Indonezja, Filipiny, Pakistan, Nigeria, Bangladesz, RPA). Szacuje się, że od 2000 roku globalne wysiłki na rzecz walki z gruźlicą uratowały życie 66 milionów istnień ludzkich.
W 2021 roku w 29 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) (Islandia nie podała danych o poszczególnych przypadkach) zgłoszono 33 520 przypadków gruźlicy, zapadalność na gruźlicę wynosiła 7,4 na 100 000 ludności. Zapadalność na gruźlicę zmniejsza się od 5 lat we wszystkich krajach UE/EOG. Największy spadek zapadalności stwierdzono w Bułgarii, Chorwacji, na Litwie, w Grecji i na Węgrzech (>15%).
W 2021 r. mężczyźni chorowali na gruźlicę dwukrotnie częściej niż kobiety. W tym samym roku dzieci do lat 15 stanowiły 3,5% ogółu chorych. Największą zapadalność na gruźlicę wśród dzieci odnotowano w Rumunii (9,2 na 100 000 u dzieci w wieku do 4 lat).
W Polsce w 2021 roku zarejestrowano 3 704 zachorowania na gruźlicę, czyli 316 przypadków gruźlicy więcej niż w roku poprzednim i 3 838 przypadków mniej w porównaniu z rokiem 2012. Zapadalność na gruźlicę wszystkich postaci wynosiła w 2021 roku 9,7 na 100 000 ludności i była większa o 10,2% w porównaniu z rokiem 2020 (8,8), oraz mniejsza o 50,5% w porównaniu z rokiem 2012, w którym współczynnik zapadalności wynosił 19,6 na 100 000 ludności.
W Polsce najwyższa zapadalność na te chorobę utrzymuje się od lat głównie w województwie lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim.
Już wiadomo ze wstępnych szacunków, że w 2022 roku liczba zarejestrowanych przypadków gruźlicy i zapadalność wzrosła w porównaniu z rokiem 2021, co świadczy prawdopodobnie o ustępowaniu niekorzystnego wpływu pandemii COVID-19 na wykrywanie i zgłaszanie nowych zachorowań.
W 2021 roku najczęstszą postacią gruźlicy była gruźlica płuc, która stanowiła 95,9% wszystkich zachorowań. Zarejestrowano 3 553 przypadki gruźlicy płuc, co oznacza, że współczynnik zapadalności wyniósł 9,3 przypadki na 100 000 ludności.
Chorzy tylko na pozapłucną postać gruźlicy (151 przypadków) stanowili 4,1% ogółu chorych na gruźlicę w Polsce w 2021 roku. Trzy osoby zachorowały na gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Nie zarejestrowano zachorowań na tę postać gruźlicy w grupie dzieci i młodzieży.
W 2021 roku zapadalność na gruźlicę była tym większa, im starsza była grupa wieku, ale tylko do wieku 45-64 lata. Współczynnik zapadalności wynosił od 0,6 wśród dzieci do 14 roku życia do 15,8 u osób w wieku od 45 do 64 lat. U osób w wieku 65 lat i starszych współczynnik zapadalności wynosił 11,7 na 100 000. Chorzy w wieku od 45 do 64 lat stanowili największy odsetek ogółu chorych na gruźlicę (42,6%). Znaczne różnice współczynników zapadalności na gruźlicę między województwami, obserwowane od lat, wystąpiły także w roku 2021.
Wykryto 37 przypadków gruźlicy u dzieci do 14 roku życia, co stanowiło 1,0% ogółu zachorowań i 51 zachorowań na gruźlicę wśród młodzieży w wieku od 15 do 19 lat, zapadalność 2,8 na 100 000.
W 2021 roku, podobnie jak w latach poprzednich, zapadalność na gruźlicę wśród mężczyzn w Polsce była większa niż u kobiet. Zarejestrowano 2 690 przypadków gruźlicy u mężczyzn (14,6 / 100 000 i 1 014 u kobiet (5,1/ 100 000). Przypadki gruźlicy u mężczyzn stanowiły 72,6 ogółu zachorowań. Największa różnica zapadalności między mężczyznami a kobietami występowała u osób w wieku od 55 do 59 lat oraz w wieku 60 do 64 lat.
Wśród chorych na gruźlicę zarejestrowanych w 2021 roku było 132 (116) cudzoziemców, w większości – 98 osób – w wieku od 20 do 44 lat. Przypadki gruźlicy u cudzoziemców stanowiły 3,6% wszystkich zachorowań. Największą grupę – 68 osób – stanowili przybysze z Ukrainy; drugą co do liczebności grupą byli Hindusi (15 chorych), następnie Gruzini i Wietnamczycy (po 7 chorych). Cudzoziemcy, u których rozpoznano gruźlicę, przybyli do Polski z 25 krajów świata. W 2022 roku liczba cudzoziemców chorujących na gruźlicę w Polsce wzrosła do 269, obywateli Ukrainy do 175.
W 2020 roku gruźlica była przyczyną zgonu 474 osób w Polsce. Współczynnik umieralności wynosił 1,2 na 100 000 ludności, tzn. tyle, co w roku 2019.
Nie odnotowano żadnego zgonu na gruźlicę u dzieci i u młodzieży. W ostatnich latach zarejestrowano tylko jeden przypadek zgonu z powodu gruźlicy u dzieci (w 2016 roku).
W 2020 roku liczba mężczyzn zmarłych w Polsce z powodu gruźlicy - 379 osób była czterokrotnie większa niż kobiet – 95 osób.
Najważniejszym działaniem w walce z gruźlicą jest szybkie wykrywanie i skuteczne leczenie choroby. Większość osób chorych na gruźlicę wywołaną przez prątki wrażliwe na leki osiąga sukces leczenia. Gorsze wyniki uzyskuje się u chorych na MDR-TB (MDR-TB to gruźlica wywołana przez prątki, które uodporniły się na dwa najskuteczniejsze leki przeciwprątkowe: izoniazyd i ryfampicynę. W wyniku tego gruźlicę MDR trzeba leczyć innymi lekami, tzw. lekami dodatkowymi.) Proces leczenia jest dłuższy, droższy i trudniejszy, choć szanse na wyleczenie osób chorych na tę postać gruźlicy znacząco wzrosły w ostatnich latach.
Badania molekularne, stale doskonalone, pozwalają na szybkie wykrywanie prątków i sprawdzenie, czy drobnoustroje są wrażliwe na leki. Wprowadzono nowe leki przeciwprątkowe, które umożliwiły skrócenie czasu leczenia gruźlicy wielolekoopornej do 6 miesięcy. Poprawia się także skuteczność leczenia tej groźnej postaci choroby. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala czytać badania radiologiczne płuc i rozpoznać zmiany, które mogą być skutkiem gruźlicy. Pozwala także na szybkie badania osób z grup ryzyka choroby. Od lat trwają badania nowych szczepionek przeciwko gruźlicy. Wprowadzenie szczepionki bardziej skutecznej niż szczepionka BCG poprawi sytuację epidemiologiczną gruźlicy.
***
Jak dochodzi do zakażenia gruźlicą?
Panuje przekonanie, że gruźlica jest chorobą ludzi biednych i bezdomnych, jednak to nie jest prawda. Może na nią zachorować praktycznie każdy, choć oczywiście osoby, które nie dbają o higienę, są bardziej narażone na zachorowanie, gdyż sprzyja to łatwiejszemu wniknięciu drobnoustrojów do organizmu.
Choroba bardzo rzadko ma gwałtowny początek: rozwija się powoli, a we wczesnych stadiach nie występują typowe objawy. Gruźlica jest przenoszona drogą kropelkową podczas kaszlu, plucia czy kichania. Do infekcji dochodzi w przypadku długiego i bliskiego kontaktu z zakażoną osobą. Większość przypadków gruźlicy przestaje być zaraźliwa po około dwóch tygodniach leczenia.
Gruźlicę można stwierdzić poprzez:
- Test skórny
- Prześwietlenie klatki piersiowej
- Badania plwociny (flegmy)
- Badania krwi lub moczu.
Jak objawia się gruźlica? Do objawów choroby należą:
- Gorączka i nocne poty
- Kaszel (utrzymujący się zwykle dłużej niż 3 tygodnie)
- Utrata wagi
- Krwioplucie (krew w plwocinach) w każdym momencie
Najczęstsze objawy gruźlicy:
- kaszel utrzymujący się co najmniej 3 tygodnie bez poprawy
- gorączka
- nocne poty
- osłabienie i łatwe męczenie się
- brak apetytu
- utrata wagi ciala
- krwioplucie
- bóle klatki piersiowej
- duszność
Osoby chore na gruźlicę mogą mieć wszystkie lub tylko niektóre z wymienionych niżej objawów. Zdarza się, że jedynym objawem gruźlicy jest kaszel. Gruźlica pozapłucna powodować może objawy ogólnoustrojowe i objawy zależne od miejsca choroby.
Mając którykolwiek z objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Kto jest najbardziej zagrożony zachorowaniem na gruźlicę?
- Osoby, w których otoczeniu są lub były osoby chore na gruźlice.
- Osoby niedożywione, przemęczone, wyczerpane fizycznie i umysłowo – żyjące w stresie.
- Dzieci poniżej 5 r. ż.
- Osoby, które mają choroby obniżające odporność organizmu - chorzy na nowotwory, cukrzycę i zakażeni HIV,
- Osoby nadużywające alkoholu i palący papierosy.
Jakie badania wykona lekarz, aby rozpoznać gruźlicę?
- Badanie radiologiczne klatki piersiowej, by sprawdzić, czy masz zmiany w płucach
- Badania plwociny, by sprawdzić, czy w plwocinie, którą wykrztuszasz obecne są prątki
- Jeżeli nie wykrztuszasz plwociny, mogą być zlecone inne badania
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia gruźlicą?
- Noś maseczki zakrywające nos i usta
- Jeśli nie masz maseczki to w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową, bądź kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe.
- Odkrztuszaj z dala od innych do chusteczki jednorazowej, którą od razu wyrzuć do kosza.
- Podczas rozmowy unikaj mówienia prosto w twarz rozmówcy.
- Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu kaszle nie zasłaniając ust, odsuń się jak najdalej, odwróć głowę lub wyjdź do innego pomieszczenia.
- Upewnij się, że osoba opiekująca się Twoim małym dzieckiem nie ma przewlekłego kaszlu lub innych niepokojących objawów.
- Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz z innymi osobami, jeśli to możliwe.
Czy za leki na gruźlicę trzeba płacić?
Wszystkie działania mające na celu zapobieganie, wykrywanie i leczenie gruźlicy są bezpłatne dla wszystkich osób przebywających w Polsce, także dla uchodźców. Wszystkie leki przeciwprątkowe, także w leczeniu gruźlicy wielolekoopornej, są dla chorych na gruźlicę bezpłatne. Również leczenie szpitalne i ambulatoryjne chorych na gruźlicę jest bezpłatne.
Czy gruźlica jest wyleczalna?
Gruźlica płuc jest całkowicie i trwale uleczalna, jeśli jest wcześnie wykryta i prawidłowo leczona.
U większości ludzi zakażonych nie dochodzi na szczęście do rozwoju choroby, a jedynym objawem przebytego zakażenia jest dodatni odczyn tuberkulinowy lub dodatni wynik testu IGRA.
W Polsce chorują głownie osoby dorosłe, które miały styczność z chorobą w młodości, a zachorowanie należy wiązać z obniżoną odpornością. Rzadko występują zachorowania u dzieci oraz młodzieży dzięki szczepieniom.
Szczepienie przeciw gruźlicy
Szczepionka BCG przeciw gruźlicy jest jedną z najstarszych znanych szczepionek. Stosowana jest od 100 lat. Największą korzyścią ze szczepienia BCG jest znaczna redukcja ryzyka najcięższych postaci gruźlicy (gruźlica rozsiana i gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) i znacznie zmniejsza ryzyko jakiegokolwiek zachorowania na tę chorobę u dzieci. Nie stosujemy tej szczepionki u dorosłych.
Od wielu lat prowadzone są intensywne badania opracowania nowej szczepionki przeciw gruźlicy. Z danych z sierpnia 2020 roku wynika, że na różnych etapach badań klinicznych jest obecnie 14 różnych preparatów szczepionkowych.
Cel Światowej Organizacji Zdrowia, przedstawiony w “End TB Strategy” to zmniejszenie do 2030 roku liczby zgonów z powodu gruźlicy na świecie o 90% w porównaniu z rokiem 2015 oraz globalne obniżenie w tym czasie o 80% zapadalności na gruźlicę. Do poprawy sytuacji epidemiologicznej gruźlicy mogą przyczynić się nowe leki, które pozwalają skrócić czas leczenia gruźlicy i zwiększają skuteczność terapii. W ramach planowanych działań priorytetem jest opracowanie bezpiecznej szczepionki, która zmniejszy ryzyko zakażenia się prątkiem gruźlicy.
Prawny obowiązek zgłaszania przypadków gruźlicy
W Polsce dane o przypadkach zachorowań na gruźlicę są gromadzone w Krajowym Rejestrze Zachorowań na Gruźlicę. Istnieje też prawny obowiązek zgłaszania tej choroby, zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nakłada na lekarzy obowiązek zgłoszenia podejrzenia lub potwierdzonego zachorowania na gruźlicę do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zgłoszenie przypadku gruźlicy powinno nastąpić w ciągu 24 godzin od rozpoznania lub podejrzenia choroby.
Wykorzystano: Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc; dr hab. n. med. Maria Korzeniewska-Koseła, prof. IGiChP; Zakład Epidemiologii i Organizacji Walki z Gruźlicą.
Więcej informacji na ten temat:
https://www.igichp.edu.pl/2023/03/19/swiatowy-dzien-gruzlicy-2023/
https://www.who.int/campaigns/world-tb-day/2023
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/gruzlica/
https://szczepienia.pzh.gov.pl/swiatowy-dzien-gruzlicy/
(IGiCHP, NIZP-PZH-PIB, UNESCO, WHO)
(jn)