EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2023
24.04.2023
W dniach 24-30 kwietnia 2023 r. obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to #KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy. Od ponad 200 lat szczepionki pomagają uczynić świat bezpieczniejszym, począwszy od pierwszej szczepionki przeciw ospie prawdziwej po najnowsze szczepionki mRNA przeciw COVID-19.
Temat tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week, EIW) nawiązuje do poprawy akceptacji dla szczepień w odniesieniu do globalnego spadku stanu zaszczepienia dzieci rutynowymi szczepionkami w wyniku pandemii COVID-19. #KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy to również apel o zaangażowanie całego społeczeństwa w terminową realizację szczepień i podkreślenie potrzeby szczepienia przeciw COVID-19, zwłaszcza w grupach ryzyka.
Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia i życia wśród rodziców i opiekunów, pracowników ochrony zdrowia, polityków i dziennikarzy.
Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2023 dotyczą 3 obszarów:
#KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy. Dla każdego z nas i naszych bliskich liczy się każda rekomendowana dawka szczepionki, aby zapewnić ochronę przed chorobą zakaźną.
#RealizacjaKalendarzaSzczepieńoCzasie. Bieżąca i konsekwentna realizacja szczepień ochronnych zgodnie z Kalendarzem Szczepień, w zalecanym czasie ma na celu ochronę dzieci wtedy, kiedy jej najbardziej potrzebują. Opóźnianie szczepień oznacza ryzyko wystąpienia choroby.
#RozmowaoSzczepieniach. Rozmowa między pacjentem a pracownikiem ochrony zdrowia buduje zrozumienie i motywację do szczepień zgodnie z zalecanymi schematami. Dzieląc się faktami dotyczącymi szczepień, pracownicy ochrony zdrowia podnoszą świadomość pacjentów i ratują życie.
W czasie Europejskiego Tygodnia Szczepień – Europejski Region WHO – zwraca uwagę na zwiększenie świadomości społecznej na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem wskaźników zaszczepienia. Główne obszary działań w Regionie Europejskim WHO zostaną połączone w ramach globalnego tematu „The Big Catch-up” („Wielkie nadrabianie”) .
Inicjatywy podejmowane w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień 2023:
- podkreślają znaczenie ochrony poprzez szczepienia osób najbardziej narażonych na skutki COVID-19,
- wskazują na konieczność nadrabiania zaległości (niezrealizowanych lub opóźnionych) w rutynowych szczepieniach dzieci z powodu pandemii oraz utrzymanie wysokiego stanu zaszczepienia wszystkich podstawowych szczepień dzieci i młodzieży.
- zachęcają osoby w każdym wieku do korzystania ze szczepień.
Pandemia COVID- 19 doprowadziła do spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach, a dostęp do szczepień na Ukrainie wciąż pozostaje zakłócony przez wojnę. Stąd ważne jest podkreślanie znaczenia szczepień – po to, aby chronić ludność przed chorobami, którym można zapobiec właśnie poprzez szczepienia. Poprawa sytuacji i przywrócenie bezpiecznego stanu w całej Europie stanowią wyzwania, które sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest większe niż kiedykolwiek.
#SzczepionkiDziałają #KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy #ChrońmyRazem
#EuropejskiTydzieńSzczepień2023
https://szczepienia.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien-2023/
(jn, ad, at, NIZP-PZH-PIB; ECDC; WHO)