Nie marnuj żywności
25.06.2021
Coraz częściej zdarza się, że wyrzucamy zepsutą żywność, albo resztki jakichś produktów, bo już nie mamy pomysłu, jak go wykorzystać lub przetworzyć. Zdarza się, że kupujemy zbyt duże ilości produktów, których po prostu nie zużywamy.
Wyrzucając żywność marnujemy nie tylko pieniądze, energię, środki potrzebne do jej wyprodukowania, ale także przyczyniamy się m.in. do emisji gazów cieplarnianych.
Należy również pamiętać, że ponad 800 mln ludzi głoduje na świecie, a w Polsce ponad 1,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie.
Jak wynika z badań, z przełomowego w Polsce projektu PROM (opracowanego przez zespoły badawcze Instytutu Ochrony Środowiska PIB i SGGW), skala marnowania żywności w naszym kraju jest ogromna. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów wynika, że na etapach produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i konsumpcji w Polsce rocznie marnuje się prawie 5 milionów ton żywności, z czego najwięcej marnują jej konsumenci - aż 60%, czyli blisko 3 mln ton wyrzucanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych.
Aby żywność mogła pozostać dłużej świeża i zdatna do spożycia, należy przestrzegać odpowiednich warunków transportowania i przechowywania. Dlatego odpowiednie gospodarowanie i organizacja stanowią podstawę nie marnowania jedzenia.
Nie masz pomysłu jak wykorzystać resztki żywności? Poszukaj inspiracji w sieci. Na pewno znajdziesz tam mnóstwo przepisów i podpowiedzi!
Źródło: wyniki badań IOŚ-PIB, SGGW w ramach projektu PROM, 2020 r.
http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl/