Ochrona przed radonem
Jednym z obszarów działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest realizacja zadań zdrowia publicznego w zakresie ochrony populacji przed zbędnym promieniowaniem jonizującym i niejonizującym. Jednym z naturalnych pierwiastków promieniotwórczych występujących w przyrodzie jest radon.
Radon jest gazem promieniotwórczym powszechnie występującym naturalnie w środowisku: w podłożu gruntowym, wodzie i powietrzu. Powstaje w wyniku promieniotwórczego rozpadu radu, który z kolei tworzy się w wyniku rozpadu uranu. Jako gaz może łatwo się przemieszczać. O ile w otwartej przestrzeni jego stężenie jest bardzo małe, w zamkniętych, źle wietrzonych pomieszczeniach, do których przedostaje się z podłoża gruntowego, jego poziom rośnie, co może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Ryzyko narażenia na radon może wystąpić m.in. w miejscu zamieszkania, miejscu pracy oraz w budynkach o mieszanym przeznaczeniu.
Radon dostaje się do organizmu człowieka, głównie wraz z wdychanym powietrzem atmosferycznym. Głównym skutkiem jego działania na organizm człowieka są choroby nowotworowe układu oddechowego - głównie płuc. Ekspozycja na radon w pomieszczeniach jest uważana za drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka wystąpienia nowotworu płuc u osób palących oraz jako pierwszy u niepalących.