Promocja zdrowia psychicznego
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. To także poczucie własnej wartości, odpowiedzialność za swoje życie (decyzje, błędy, sukcesy) oraz zaangażowanie w życie społeczne, w pracę, związek.
Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. Także pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego.
Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 800 mln. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, na depresję cierpi, wedle szacunków WHO, aż 350 milionów osób. Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób. Niepokojącym trendem jest rosnący problem kłopotów ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych.
Jak zadbać o zdrowie psychiczne?
- naucz się walczyć ze stresem,
- pielęgnuj relacje z bliskimi,
- pamiętaj o odpoczynku,
- naucz się rozpoznawać depresję,
- pozwól sobie na emocje,
- nie wstydź się prosić o pomoc.
Kiedy zasięgnąć wsparcia specjalisty?
- objawy utrzymują się długo i zwiększa się ich nasilenie,
- masz problemy ze snem, apetytem,
- czujesz niepokój i rozdrażnienie,
- masz trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków.
Gdzie szukać pomocy?
Zgłoś się do poradni zdrowia psychicznego – do psychologa lub do psychiatry. Specjalista pomoże Ci we wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki oraz przedstawi rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji.