Przygotowanie mazowieckich służb sanitarnych do sezonu letniego 2021
23.06.2021
Kończy się rok szkolny, za chwilę rozpoczną się długo oczekiwane wakacje. Dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej to okres wytężonej pracy. Wraz z innymi mazowieckimi służbami i inspekcjami przez cały okres letni będziemy dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży oraz turystów przebywających w województwie mazowieckim.
Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł apeluje o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości do odpowiednich służb, które w każdej chwili są do dyspozycji rodziców i opiekunów. Wzmożone kontrole będą przeprowadzane przez całe wakacje.
Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej dziś przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, zostały przedstawione działania mazowieckich służb i inspekcji dotyczące bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się wakacji. W spotkaniu wzięli udział oprócz Wojewody Mazowieckiego również: dr n.med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny; Nadbrygadier Jarosław Nowosielski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej; Nadinspektor Paweł Dzierżak, Komendant Stołeczny Policji; Inspektor Waldemar Wołowiec, Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu; Dorota Skrzypek, I Mazowiecki Wicekurator Oświaty; Lek. wet. Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii; Robert Kucyk, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie oraz Krzysztof Chojnacki, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.
Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł podkreślił, że dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich służb mieszkańcy Mazowsza i goście, którzy odwiedzą nasz region, będą czuli się bezpiecznie.
Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, zapewnił, że Państwowa Inspekcja Sanitarna czuwa, by wypoczynek dzieci i młodzieży w cieniu koronawirusa był bezpieczny. Inspektorzy sanitarni podczas kontroli sanitarnych na zorganizowanych turnusach wypoczynku letniego (zgłoszonych w elektronicznej bazie wypoczynku MEiN) będą oceniać warunki pobytu, zakwaterowanie, utrzymanie higieny osobistej, prowadzenie żywienia, zapewnienie opieki medycznej i bezpieczeństwo zajęć sportowych i rekreacyjnych.
Ponadto prowadzony będzie bieżący nadzór nad kąpieliskami oraz miejscami okazjonalnie przeznaczonymi do kąpieli w postaci kontroli stanu sanitarno-technicznego legalnie zorganizowanych miejsc oraz analiza jakości wody we wskazanych kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Nadzór bieżący obejmuje również jakość wody oraz warunki sanitarno-higieniczne na pływalniach otwartych i zamkniętych. Mazowiecka Inspekcja Sanitarna nie nadzoruje jakości wody na tzw. dzikich kąpieliskach, w fontannach oraz innych miejscach nie przeznaczonych do kąpieli. Lista wszystkich dopuszczonych na Mazowszu kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli wraz z aktualną informacją o jakości wody jest publikowana w serwisie kąpieliskowym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie prezentowany jest serwis basenowy, przedstawiający czynne pływalnie na terenie Mazowsza.
Na terenie Mazowsza na sezon letni 2021 r. zostało zgłoszonych 33 kąpieliska oraz 14 miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (zgłoszone do 23 czerwca b.r.). Liczba miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli może ulec zmianie w zależności od zgłoszenia przez organizatorów nowych miejsc. Niezbędne informacje będą aktualizowane na bieżąco po otrzymaniu ich z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych z terenu województwa mazowieckiego.
Dzięki współpracy z władzami lokalnymi oraz organizatorami kąpielisk, poprzez wspólne kontrole z WOPR, Strażą Miejską oraz Policją - Inspekcja Sanitarna będzie czuwać nad bezpieczeństwem w trakcie wypoczynku nad wodą.
Przed i w trakcie sezonu wakacyjnego kontrolowane są obiekty użyteczności publicznej, takie jak hotele, motele, pokoje gościnne, pensjonaty, ośrodki wczasowo-wypoczynkowe, obiekty sportowe, dworce kolejowe i autobusowe, stacje paliw oraz parkingi przy trasach turystycznych. Wzmożonym nadzorem objęte są lokale gastronomiczne, także z uwagi na utrzymujące się bardzo wysokie temperatury.
W ramach akcji Bezpieczne Wakacje nasilone zostaną działania edukacyjne propagujące bezpieczne zachowania prozdrowotne w zakresie: profilaktyki używania nowych narkotyków, unikania nadmiernego promieniowania słonecznego, profilaktyki zatruć pokarmowych, bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku nad wodą oraz bezpieczeństwa na drodze, profilaktyki chorób odkleszczowych oraz podstawowych zasad higieny. Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie podejmować również wzmożone działania prewencyjne i eliminujące nielegalne wytwarzanie i sprzedaż środków zastępczych na terenie województwa mazowieckiego.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podkreślił, że Inspekcja Sanitarna podejmuje działania, aby zagrożeń dla zdrowia było jak najmniej, ale tak naprawdę to od zachowań i indywidualnej odpowiedzialności każdego człowieka zależy bezpieczeństwo i sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie.
(jn)