W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Higieny Rąk - Zjednoczcie się dla bezpieczeństwa: umyjcie ręce!

05.05.2022

W dniu 5 maja 2022 r. obchodzimy Światowy Dzień Higieny Rąk. W tym roku hasłem przewodnim kampanii zainicjowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jest ,,Unite for safety - clean your hands” - Zjednoczcie się dla bezpieczeństwa: umyjcie ręce!

Grafika ilustrująca pochód 6 osób pracujących w obszarze medycyny trzymających flagi z napisem: UNITE FOR SAFETY CLEAN YOYR HANDS. Obok napis: Światowy Dzień Higieny Rąk

Tegoroczny temat Światowego Dnia Higieny Rąk koncentruje się na uznaniu, że poprzez mycie rąk możemy wzbogacić kulturę bezpieczeństwa i jakości w placówkach medycznych. Kampania jest prowadzona na całym świecie głównie w placówkach ochrony zdrowia. W  tym dniu podejmowane są różne inicjatywy i akcje promocyjne mające na celu rozpowszechnienie wiedzy oraz  prawidłowych zachowań i postaw związanych z myciem i dezynfekcją rąk przez personel medyczny, pacjentów, ale także innych ludzi.

 Na  różnych poziomach należy zachęcać ludzi do mycia rąk we właściwym czasie i odpowiednimi produktami. Niezbędne jest indywidualne podejście uwzględniające zachowania i motywacje każdej ze społeczności. Mycie i dezynfekcja rąk są jednymi z  najlepszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania przenoszenia się wielu chorób zakaźnych i zakażeń, zwłaszcza szpitalnych.

Prawidłowa higiena rąk znacząco ogranicza występowanie biegunek, zakażeń żołądkowo-jelitowych a także chorób przenoszonych drogą kropelkową i  oddechową. Wirusy, bakterie, pasożyty, którymi na co dzień zanieczyszczone są różne przedmioty i powierzchnie, są poprzez dotyk przenoszone na nasze ręce a następnie poprzez podane ręki, dotykanie ust nosa, oczu, przekazywane dalej…. 

Zwiększenie świadomości i częstotliwości mycia rąk w codziennym życiu oraz dezynfekcji rąk w sytuacjach, gdy brak jest dostępu do wody bieżącej a także  w czasie specjalistycznych procedur medycznych, stanowi kluczowe wyzwanie dla nas wszystkich. Nieprzestrzeganie właściwej higieny rąk uważa się za główną przyczynę zakażeń związanych z opieką zdrowotną i rozprzestrzeniania się szczepów wieloantybiotykoopornych, i uznawane jest za czynnik sprzyjający występowaniu ognisk zakażeń w szpitalach. 

Personel medyczny ma wpływ na zapobieganie zakażeniom szpitalnym u pacjentów, przestrzegając zasad  tzw. 5  momentów higieny rąk (dezynfekcja przed i po kontakcie z pacjentem i jego  otoczeniem, po kontakcie z płynami ustrojowymi pacjenta, przed wykonaniem procedury aseptycznej,)

Każdy człowiek stosujący konsekwentnie, stale podstawowe zasady mycia rąk:

  • przed jedzeniem, 
  • po skorzystaniu z toalety, 
  • po przyjściu z zewnątrz do domu, 
  • po dotykaniu różnych powierzchni i widocznym zabrudzeniu rąk

chroni siebie i osoby ze swojego otoczenia przed zachorowaniem.

Aktualnie nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne i skuteczne okazało się stosowanie środków dezynfekcyjnych do rąk (zawierających co najmniej 60% alkoholu)  w zapobieganiu zakażeniom SARS-CoV-2 w czasie trwającej od 2020 r. epidemii tj. jedna z tzw. zasad DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka)

Ręce należy myć pod bieżącą, ciepłą wodą z użyciem mydła. Warto uczyć już małe dzieci, że mycie rąk, tak samo jak mycie zębów, ma swoje zasady: najpierw myjemy dłonie z wierzchu, potem od środka, potem palce każdej dłoni i nadgarstki. Wycieramy we własny ręcznik albo np. w okresie epidemii grypy , COVID-19 w papierowe ręczniki. Główny Inspektorat Sanitarny zaleca mycie rąk nawet kilkanaście razy dziennie. Samo przecieranie dłoni nawilżanymi chusteczkami albo żelem antybakteryjnym nie wystarczy, bo zarazki mogą ukryć się pod paznokciami (tam często skrywają się np. jaja owsików) albo między palcami). 

W placówkach opieki zdrowotnej preferowaną metodą w trakcie procedur medycznych jest  dezynfekcja rąk ze względu na skuteczność bójczą i skrócenie czasu wykonania. Ponadto personel medyczny myje ręce zgodnie z ogólnymi zasadami higieny  wymienionymi powyżej.

 

Więcej szczegółowych informacji na ten temat:

 https://www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day/2022  

 (jn; at materiały własne WSSE w Warszawie, WHO)

 

{"register":{"columns":[]}}