W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólna inicjatywa Wojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego - wsparcie Laboratorium Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu przez mobilne laboratorium diagnostycznym Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP w zakresie walki z epidemią koronawirusa.

02.04.2021

Brefing prasowy. Stoi grupa prelegentów przed siedzibą PSSE w Radomiu.

W związku z rozwijającą się trzecią falą zachorowań na COVID-19 w województwie mazowieckim, dzięki pomocy Wojewody Mazowieckiego i inicjatywie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego laboratorium  diagnostyczne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu w szczycie kwietniowych zachorowań zostało wsparte przez mobilne laboratorium diagnostyczne Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

W ubiegłym roku dzięki decyzji, którą podjął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, na podstawie art. 25 pkt 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374), wojsko wzmocniło pracę Laboratorium WSSE w Warszawie. Teraz pomoc otrzymał Radom i powiat radomski.

Do wsparcia działań PSSE w Radomiu Komendant Centrum Pan płk Radosław Skrzypczyński wyznaczył zespół w składzie: trzech diagnostów laboratoryjnych; dwóch techników; mobilnego laboratorium mikrobiologicznego w zabudowie kontenerowej i dwóch pojazdów.

- Zespół zwiększy możliwości diagnostyczne laboratorium Covid-19 PSSE w Radomiu o blisko sto prób przebadanych próbek dziennie w kierunku Covid19 - wskazał dr n med. Przemysław Rzodkiewicz, MPWIS.

Cieszę się, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie wojsko wspiera działania radomskiej inspekcji sanitarnej – powiedział podczas spotkania w Radomiu w dniu 2 kwietnia br., Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Dzięki zaangażowaniu Wojewody Mazowieckiego oraz Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, jak również doposażeniu w sprzęt Oddziału Laboratoryjnego PSSE, w Radomiu już w ubiegłym roku została uruchomiona pracownia diagnostyczna w kierunku badania wirusa SARS-CoV-2.

Dzięki temu inspekcja sanitarna w Radomiu realizuje badania na terenie Radomia, powiatu radomskiego oraz powiatów ościennych. W ciągu doby  wykonuje ponad 300 testów, przez co  zwiększa szansę na skuteczniejszą walkę z epidemią COVID-19.

- Pierwsze próbki do badań genetycznych PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2 zostały przyjęte
w dniu  7 maja 2020 r. a pierwszy wynik dodatni uzyskano w dniu 23 maja 2020 r. Do chwili obecnej Laboratorium wykonało około 17,5 tys. testów RT PCR dla  ponad 12 tys. osób. Wirusa SARS-CoV-2 wykryto u 5 171 osób, z tego w 2020 r. 2 107 osób zakażonych, a w tym roku już 3 064 potwierdzonych plusów badaniami w naszym laboratorium
– podsumowała Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu.

Laboratoria Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie posiadają w swoim składzie laboratorium BSL-2, które wykonuje badania wirusologiczne metodą molekularną (Real Time PCR). Od początku epidemii w Polsce działa ono w systemie 24-godzinnym przez 7 dni w tygodniu, z wykorzystaniem sił i środków mobilnego laboratorium diagnostycznego Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP. Wysoce wykwalifikowana kadra obu instytucji, podzielona na zespoły, wspólnie realizuje badania w kierunku SARS-CoV-2, a ich doświadczenie laboratoryjne zaowocowało realizacją tak trudnych zadań praktycznie w ciągu jednego dnia przygotowań organizacyjnych.

Wsparcie diagnostyczne ze strony Sił Zbrojnych RP jest nieocenioną pomocą dla mazowieckiej inspekcji sanitarnej, biorąc pod uwagę duży obszar województwa mazowieckiego, gęstość zaludnienia oraz wysoki wzrost zachorowań na COVID-19.

Wizyta w Radomiu Wicewojewody Mazowieckiego i Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego stała się również okazją do odwiedzenia stacjonarnego i mobilnego punktu wymazowego Drive Thru prowadzonego przez Wojsko Obrony Terytorialnej. Przewodnikiem był Zastępca dowódcy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, ppłk Łukasz Baranowski. Żołnierze każdego dnia wykonują wymazy średnio  200-250 osobom.

 (jn)

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}