W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymiana doświadczeń polsko-słowackich po III fali pandemii

11.06.2021

10 czerwca br. odbyła się konferencja on-line, w której wzięli udział przedstawiciele WSSE w Warszawie i odpowiednika naszej instytucji po drugiej stronie granicy - słowackich regionalnych służb sanitarnych w Bratysławie.

mężczyzna w okularach siedzi przed otwartym laptopem a na monitorze wyświetlone są sylwestki innych uczestników konferencji

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy dr n. med. Przemysława Rzodkiewicza, Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Punktem wyjścia do rozmowy bylo podsumowanie sytuacji w obu regionach podczas ostatniej fali epidemii koronawirusa, która przetoczyła się przez Europę w minionych tygodniach tego roku.  Najciekawszymi zagadnieniami dla obu stron stała się wzajemna wymiana doświadczeń w zakresie walki z pandemią koronawirusa, omówienie dobrych praktyk stosowanych w obu krajach i regionach, identyfikacja rozwiązań, które służą opanowaniu epidemii i planowaniu dalszych działań. Stronę słowacką reprezentował dr Stanislav Duba – Szef Regionalnego Biuro Zdrowia Publicznego w Bratysławie oraz Alla Foltinova – Kierownik Działu Epidemiologii. Po stronie polskiej w spotkaniu uczestniczyli: dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz – Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dr Tomasz Białas – Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Administracyjnych, Anna Krawczuk – Zastępca Dyrektora ds. Laboratorium, Anna Tymoczko – Kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii, Marlena Skorupka-Dziedzic – Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia oraz gościnnie dr Paweł Abramczyk – ekspert z zakresu epidemiologii. Spotkanie poprowadziła rzeczniczka prasowa WSSE w Warszawie, Joanna Narożniak  Podsumowując omawiane aspekty: mimo działania obu stron w odmiennych środowiskach i uwarunkowaniach, wiele punktów i rozwiązań okazało się być zbieżnych. Najistotniejsze różnice dotyczyły skali zachorowań i zgonów, podejścia do masowego testowania obywateli, długości kwarantanny, rozwiązań teleinformatycznych wdrożonych do nadzoru epidemiologicznego nad osobami zakażonymi i kwarantannowanymi oraz sekwencjonowania próbek wirusa. Konferencję zakończyła ożywiona dyskusja i deklaracja dalszej współpracy na poziomie obu regionów.
(ms; jn)

{"register":{"columns":[]}}