W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncerty organowe - Maria Erdman 06.02.2023

01.02.2023

Grafika przedstawiająca pomarańczowe i fioletowe linie łączące się w jednym punkcie - na środku grafiki, wszystko na beżowym tle.

Koncert w ramach cyklu koncertów organowych w Sali Organowej im. T. Jarzęckiego w ZPSM Nr 1.

06.02.2023 godzina 19:00


Program:
 

Johann Sebastian Bach

  • Sechs Chorale von verschiedener Art auf einer Orgel mit 2 Clavieren und Pedal vorzuspielen BWV 645-650
  • Fantasia chromatica BWV 903

Carl Philipp Emmanuel Bach

  • Rondo e-moll ‘Abschied von meinem Silbermannischen Claviere’  Wq 66
  • Cykl 23 Pièces Characteristiques Wq 117


Wykonawcy:

Maria Erdman organy, klawikord


Bilety:

Wstęp wolny

 


Bio:

 

Portret Maria Erdman

Maria Erdman - organistka i teoretyk muzyki. Absolwentka klasy organów prof. Marietty Kruzel-Sosnowskiej w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na dwóch wydziałach - Teorii Muzyki oraz Organów w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego, a następnie studia podyplomowe w Conservatorium van Amsterdam pod kierunkiem prof. Menno van Delfta (klawikord) i prof. Pietera van Dijka (organy).

Występuje z koncertami na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, jako solistka i kameralistka. Działalność muzyka-wykonawcy łączy z pracą badawczą, dotyczącą źródeł repertuaru polskiego, podejmując w publikacjach zagadnienia zarówno proweniencji repertuaru, jak i wykonawstwa muzyki dawnej. W roku 2019 obroniła pracę doktorską Szesnastowieczna praktyka wykonawcza i jej związki z techniką kompozytorską na przykładzie intawolacji świeckich utworów wokalnych w polskich tabulaturach klawiszowych.

Zajmuje się promocją klawikordu i repertuaru na klawikord w audycjach telewizyjnych i radiowych. Posiada w dorobku nagrania płytowe - w roku 2006 zarejestrowała pierwsze w Polsce nagranie na klawikordzie, zrealizowane w wydawnictwie „Acte Préalable” i zawierające „Arie z różnych Autorów zebranych z kancjonału S.S. Klarysek w Starym Sączu z 1768 roku. W 2012 nagrała organowe utwory Feliksa Nowowiejskiego na organach Katedry w Olsztynie na płycie opublikowanej z książką „Warmia. Krajobraz pojednania”. Jej improwizacje na klawikordzie zarejestrowano też na płycie „Pieśni do Świętych Pańskich”. Powiązania muzyki tradycyjnej z muzyką dawną skłaniają artystkę do współpracy z muzykami specjalizującymi się w repertuarze ludowym - miedzy innym z Adamem Strugiem, z którego zespołem „Monodia polska” artystka realizuje projekt wykonania „Melodii na Psałterz” Mikołaja Gomółki w unikalnej obsadzie tradycyjnego śpiewu z akompaniamentem organowym.

Maria Erdman wykłada grę na klawikordzie w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz w Akademii im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. Jest wykładowcą Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie.

 


 

 

Plakat KO2

 

{"register":{"columns":[]}}