Rekrutacja do OSM I stopnia
01.02.2024
REKRUTACJA - OSM I st.
REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ
OGÓLNOKSZTAŁCĄCA SZKOŁA MUZYCZNA I st. – szkoła o cyklu 8-letnim, łącząca przedmioty muzyczne i ogólnokształcące z zakresu szkoły podstawowej.
1. O przyjęcie do I klasy ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia mogą ubiegać się kandydaci, którzy w danym roku kalendarzowym ukończą 7 lat, a także kandydaci, którzy ukończą 6 lat – pod warunkiem, że korzystali z wychowania przedszkolnego w roku poprzedzającym rok szkolny, w którym mają rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo posiadają opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o dojrzałości psychofizycznej do podjęcia nauki szkolnej (Ustawa z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz Ustawa z dn. 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, art. 16, ust. 1 a, pkt. 1-2).
2. Przyjmowani są kandydaci bez przygotowania muzycznego w następujących specjalnościach: fortepian, klawesyn, akordeon, organy, skrzypce, altówka, wiolonczela, gitara, flet, obój, klarnet, saksofon, fagot, waltornia, trąbka, sakshorn, puzon, perkusja.
Wymagane dokumenty rekrutacyjne:
1) wniosek o przyjęcie do klasy I OSM I st. lub PSM I st., a w przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym nie ukończyło 6 lat – zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego albo opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art.168 ustawy oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych (art. 36 U.PO.).
2) wypełnione zaświadczenie lekarskie zamieszczone na wniosku.
3) dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów z UPO:
a) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
b) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 i 568),
c) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
d) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1111, 924 i 1818);
Termin składania dokumentów: od 01 lutego do 26 kwietnia 2024 r.
Dokumenty należy składać osobiście w sekretariacie szkoły w dni powszednie w godz. 08:00 – 18:00.
Niezłożenie w/w podania w wyznaczonym terminie skutkuje brakiem dopuszczenia kandydata do badania przydatności.
KWALIFIKACJA KANDYDATÓW do szkoły odbywa się na podstawie badania przydatności.
Badanie przydatności odbędzie się w dniach 09,10,11,13 maja 2024 r.
09.05.(czwartek) i 10.05.(piątek) odbędą się dwie obowiązkowe lekcje rytmiki, których celem będzie:
- nauka piosenki
- sprawdzenia poczucia pulsu, reakcji na hasła, współpracy w grupie,
- zapoznanie z najważniejszymi zagadnieniami testów indywidualnych.
11.05.(sobota) i 13.05.(poniedziałek) odbędą się przesłuchania indywidualne sprawdzające:
- zaśpiewanie przez kandydata piosenki nauczonej podczas obowiązkowych lekcji rytmiki
- sprawdzenie kojarzenia słuchowo-wzrokowego,
- powtarzanie schematów rytmicznych,
- powtarzanie głosem pojedynczych dźwięków, krótkich motywów melodycznych,
- rozróżnianie dźwięków wysokich i niskich,
- rozpoznawanie różnic w melodii i w rytmie,
- badanie pamięci muzycznej,
- badanie predyspozycji do nauki gry na wybranym instrumencie/instrumentach.
Nieusprawiedliwiona nieobecność na którymkolwiek z etapów eliminuje kandydata z egzaminu, co uniemożliwia przyjęcie do szkoły.
Pobranie pliku z harmonogramem uaktywni się po zakończeniu naboru podań i ustaleniu dokładnych terminów, najpóźniej 04.05.2023 r.
REKRUTACJA DO OSM I STOPNIA- EGZAMIN DO KLASY WYŻSZEJ, NIŻ PIERWSZA
Kandydat może ubiegać się o przyjęcie do klasy wyższej, niż pierwsza. W tym celu musi złożyć do sekretariatu wniosek do klasy wyższej i pozytywnie zaliczyć egzamin kwalifikacyjny.
Termin składania wniosku: 01 lutego do 26 kwietnia 2024 r.
Egzamin kwalifikacyjny ma na celu sprawdzenie, czy predyspozycje i poziom umiejętności kandydata z zakresu przedmiotów ogólnomuzycznych i instrumentu głównego odpowiadają programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty.
Termin egzaminu kwalifikacyjnego – 11.05 lub 13.05. 2024 r. wg harmonogramu egzaminów wstępnych
Warunkiem przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego jest posiadanie przez szkołę wolnego miejsca w danej klasie. Prosimy więc o wcześniejszy kontakt poprzez sekretariat z dyrekcją szkoły.
Wymagane dokumenty rekrutacyjne:
- wniosek do klasy zgodnej z wiekiem OSM I st.,
- wypełnione zaświadczenie lekarskie dołączone do wniosku,
- zaświadczenie o uczęszczaniu do konkretnej klasy w szkole podstawowej lub świadectwo szkolne.
1. Podczas egzaminu praktycznego wskazana jest prezentacja następującego programu:
- fortepian;
- dla kandydatów do dwóch lat nauki - trzy dowolnie wybrane utwory o zróżnicowanym charakterze
- dla kandydatów po trzech latach nauki:
1) utwór z epoki baroku
2) utwór z epoki klasycyzmu
3) etiuda
4) utwór dowolny
- akordeon: trzy dowolnie wybrane utwory (dla kandydatów do trzech lat nauki) oraz utwór cykliczny i dwa dowolnie wybrane utwory (dla kandydatów po trzech latach nauki);
- organy: : dwa utwory dowolne o charakterze etiudy. Jeden na prawą drugi na lewą rękę (dla kandydatów do klasy drugiej). Dwie etiudy, jedna na prawą druga na lewą rękę ( do wyboru z 18 na końcu zbioru) Fortepian dla najmłodszych - M. Kreuschoff-Kazimierczakowa, jeden utwór do wyboru – Dawne tańce i melodie cz. I, jeden utwór do wyboru z nr 5-20 – J. Chwedczuk - Ćwiczenia pedałowe PWM (dla kandydatów do klasy trzeciej), Dwie etiudy, jedna na prawą druga na lewą rękę ( do wyboru z 18 na końcu zbioru) Fortepian dla najmłodszych - M. Kreuschoff-Kazimierczakowa, jeden utwór do wyboru – Dawne tańce i melodie cz. I, jeden utwór do wyboru z nr 10-30 – J. Chwedczuk - Ćwiczenia pedałowe PWM (dla kandydatów do klasy czwartej), Dwie etiudy, jedna na prawą druga na lewą rękę ( do wyboru z 18 na końcu zbioru) Fortepian dla najmłodszych - M. Kreuschoff-Kazimierczakowa, jeden utwór do wyboru – Dawne tańce i melodie cz. I, jeden utwór do wyboru z nr 20-30 – J.Chwedczuk - Ćwiczenia pedałowe PWM (dla kandydatów do klasy piątej), jeden utwór o charakterze etiudy, jeden utwór do wyboru – Małe preludia PWM - J.S. Bach, dwa utwory do wyboru z nr 10-30 J. Chwedczuk – Ćwiczenia pedałowe PWM, Jeden utwór do wyboru – WŁ. Żeleński – Preludia PWM (dla kandydatów do klasy szóstej)
- skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, gitara: trzy dowolnie wybrane utwory o zróżnicowanym charakterze;
- instrumenty dęte i perkusja: trzy dowolnie wybrane utwory o zróżnicowanym charakterze;
UWAGA! Utwory posiadające partię akompaniamentu należy wykonać z towarzyszeniem akompaniatora. Program należy wykonać z pamięci.
Kandydaci na wszystkie specjalności i specjalizacje zobowiązani są do przedłożenia komisji rekrutacyjnej przed przystąpieniem do egzaminu zapisanego na kartce wykonywanego programu. Należy uwzględnić:
- imię i nazwisko kandydata
- imię i nazwisko kompozytora
- tytuł utworu, tonację, opus, wykonywaną część w utworach cyklicznych
2. Egzamin ogólnomuzyczny
Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy wyższej SM I stopnia przystępuje do egzaminu kwalifikacyjnego z przedmiotów teoretycznych właściwych dla danej klasy.
W klasach 1-3 obowiązujące przedmioty to: kształcenie słuchu i rytmika, a w klasach 4-6 kształcenie słuchu i audycje muzyczne.
Nieusprawiedliwiona nieobecność na którymkolwiek z etapów eliminuje kandydata z egzaminu, co uniemożliwia przyjęcie do szkoły.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły oraz z dyrekcją.
Materiały
Wniosek do klasy pierwszej I stopniawniosek_do_klasy_pierwszej_I_st.docx 0.02MB Wniosek do klasy wyzszej I stopnia
wniosek_do_kl_wyższej_I_st.docx 0.03MB