Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia
20.01.2025
Państwa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia
Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi ogłasza nabór do klasy pierwszej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia
Ważne terminy:
-
Dni Otwarte Szkoły: 11 lutego 2025 r.
-
do dnia 5 marca 2025 r. złożenie wniosku rekrutacyjnego wraz z zaświadczeniem lekarskim
-
kursy przygotowawcze: 12, 14, 19, 21 marca 2025 r.
-
25-26 marca 2025 r. - badanie predyspozycji słuchowych
-
7 dni po badaniu - publikacja listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do kształcenia muzycznego - lista będzie publikowana na tablicy informacyjnej w siedzibie szkoły
-
do dnia 30 kwietnia 2025 r. - ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - lista zostanie opublikowana na tablicy informacyjnej w siedzibie szkoły.
Złożenie wniosku rekrutacyjnego
Wniosek należy pobrać z sekretariatu lub wydrukować ze strony internetowej, czytelnie wypełnić i podpisać (wymagany jest podpis obojga rodziców). Oryginał wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim należy złożyć w sekretariacie szkoły w terminie do 5 marca 2025 r.
Zaświadczenie lekarskie (lekarz POZ) powinno zawierać informację o braku przeciwwskazań kandydata do kształcenia w szkole muzycznej. Podstawa prawna: ustawa z dnia 14 grudnia 2016 "Prawo oświatowe" Art. 142 ust. 2 https://aktyprawne.cea-art.pl/Prawo_oswiatowe.pdf
Rodzice kandydatów sześcioletnich (urodzonych w 2019 roku) dołączają do wniosku zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym kandydat ma rozpocząć naukę, lub opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Rodzice kandydatów niebędących obywatelami polskimi dołączają do wniosku dokumenty potwierdzające status przebywania w kraju, uprawniający do zwolnienia z opłat za naukę. Podstawa prawna:
-
art. 165 ust. 5 pkt. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe" https://aktyprawne.cea-art.pl/Prawo_oswiatowe.pdf
-
Zarządzenie Dyrektora CEA 6/2020 z dnia 7 lutego 2020 r. w sprawie wysokości opłat za korzystanie z nauki w publicznych szkołach artystycznych przez osoby niebędące obywatelami polskimi: https://www.gov.pl/attachment/4d8ab8e7-0235-4051-8d7e-0d8d47900bef
Kursy przygotowawcze
Kandydaci mogą brać udział zajęciach przygotowawczych, które odbywać się będą w dniach: 12, 14, 19 i 21 marca 2025 r. Zajęcia są nieodpłatne i nieobowiązkowe. Godziny zajęć zostaną ustalone po zakończeniu naboru wniosków rekrutacyjnych.
Dni Otwarte
Dyrekcja Szkoły zaprasza kandydatów i ich rodziców na Dni Otwarte, które odbędą się 11 lutego 2025 r. Dni otwarte to muzyczne i informacyjne spotkania oraz indywidualne konsultacje, których harmonogram dostępny będzie na stronie szkoły – Aktualności. Zapraszamy również do śledzenia szkolnych mediów społecznościowych ZSM: https://www.gov.pl/web/zsmlodz/media-spolecznosciowe Znajdują się tam zdjęcia i relacje z koncertów w wykonaniu naszych uczniów.
Badanie przydatności do kształcenia muzycznego
W dniach 25-26 marca 2025 r. odbędzie się badanie przydatności do kształcenia w szkole muzycznej. Kandydaci indywidualnie spotkają się z komisją rekrutacyjną. Badanie przydatności oparte jest na rozmowie z kandydatem oraz wykonaniu przez kandydata szeregu ćwiczeń, prezentowanych na zajęciach przygotowawczych. Harmonogram zostanie ustalony do dnia 20 marca br.
Przykładowe ćwiczenia:
- Zaśpiewanie piosenki z pamięci, bez akompaniamentu;
- Powtórzenie głosem podanych dźwięków lub krótkiej melodii;
- Porównanie usłyszanych melodii lub akordów z określeniem czy są takie same;
- Wyklaskanie rytmów;
- Ćwiczenia ruchowe
Na zakończenie spotkania przewidywana jest rozmowa z rodzicami/opiekunami kandydata, mająca na celu, m.in. ustalenia dotyczące wyboru instrumentu.
Wyniki procesu rekrutacji
Komisja rekrutacyjna oceni predyspozycje do gry na instrumencie, w tym ćwiczenia wykonane przez kandydata.
7 dni po zakończonych badaniach opublikowana zostanie lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do kształcenia. Nie będzie to jeszcze lista kandydatów przyjętych do szkoły, a jedynie informacja o pozytywnej ocenie i braku przeciwwskazań do kształcenia muzycznego;
Do 30 kwietnia 2025 r. zostanie opublikowana lista kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do klasy pierwszej POSM I st. Planowane są 24 miejsca w klasie pierwszej. Listy publikowane będą na tablicy informacyjnej w siedzibie szkoły.
Kontakt w sprawach rekrutacji: rekrutacja@zsm.org.pl
Podstawa prawna:
- Art. 142 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe” (tekst jedn. Dz. U. z 2024 r. poz. 737);
- Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. z 2023 r. poz. 555).
Informacje dodatkowe:
Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia - to ośmioletnia szkoła muzyczna oparta na bazie kształcenia ogólnego szkoły podstawowej oraz kształcenia muzycznego. Organem prowadzącym szkołę jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W klasie pierwszej rozpoczynamy naukę gry, m.in. na: fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, harfie, akordeonie, flecie, klarnecie, trąbce czy perkusji. Lekcja przedmiotu głównego – instrumentu trwa 30 minut i odbywa się 2 razy w tygodniu. Inne zajęcia to: podstawy rytmiki i kształcenie słuchu – 3 godz. lekcyjne. Zajęcia ogólnokształcące rozpoczynają się o godz. 8.00. Świetlica szkolna czynna jest w godz. 7.30- 16.45. W szkole prowadzona jest również stołówka. Uczeń ma możliwość wypożyczenia instrumentu do ćwiczeń domowych, w wybranych specjalnościach.