W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyplomaci odebrali kryształowe statuetki za promocję Światowego Dnia Roweru

15.11.2022

- Zależy nam, aby polska dyplomacja publiczna korzystając z nowych narzędzi i możliwości, pokazywała to, co w Polsce i Polakach najlepsze. Dyplomacja rowerowa jest jednym z elementów tych działań – powiedział Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej wręczając najbardziej aktywnym dyplomatom nagrody za zaangażowanie w Światowy Dzień Roweru, zainicjowany przez Polaka.

rower_1

W przeddzień Dnia Służby Zagranicznej, szef służby zagranicznej Arkady Rzegocki wręczył w Warszawie polskim dyplomatkom i dyplomatom kryształowe statuetki oraz imienne dyplomy ufundowane przez prof. Leszka Sibilskiego, inicjatora Światowego Dnia Roweru, obchodzonego od 2018 roku 3 czerwca na mocy rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Wydarzenie, które odbyło się w siedzibie Akademii Dyplomatycznej, moderowała Marta Zielińska-Śliwka, zastępca dyrektora akademii.

- Ponad 100 polskich ambasada konsulatów, stałych przedstawicielstw i Instytutów Polskich informowało o tym dniu, a aż 55 zorganizowało różne wydarzenia związane ze sportem rowerowym – podkreśliła w czasie wydarzenia Joanna Wajda, zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ.

Dodała, że dyplomacja rowerowa jest szansą, aby pokazywać Polskę jako kraj wspierający zrównoważony transport, przyjazny środowisku, dbający o rowerzystów, z malowniczymi trasami i miastami nieustannie rozbudowującymi infrastrukturę rowerową.

- Polska dyplomacja skutecznie wykorzystuje możliwości, które daje Światowy Dzień Roweru. Coraz więcej placówek zagranicznych angażuje się w ciekawy sposób w tę globalną inicjatywę. Dziękuję za to i gratuluję państwu – mówił prof. Leszek Sibilski, który uczestniczył w uroczystości online łącząc się z Warszawą z Waszyngtonu.

Za szczególnie ciekawe działania nagrody otrzymały trzy polskie placówki zagraniczne: Ambasada RP w Ottawie, Ambasada RP w Panamie i Ambasada RP w Pradze oraz ich pracownicy, którzy organizowali rowerowe wydarzenia. W tym roku na całym świecie - od Belfastu po Singapur - placówki zorganizowały m.in. rajdy i wycieczki rowerowe, konkursy dla dzieci, powstały filmy o tematyce rowerowej.

Do tych wszystkich działań w ponad 50 państwach polskie placówki zagraniczne zapraszały miejscowych partnerów, przedstawicieli władz i dyplomatów z innych krajów. Rowerowe spotkania były też często okazją do przypominania o trwającej w Ukrainie wojnie, także tam, gdzie w inny, bardziej polityczny sposób trudno to czynić.

- Ktoś może pomyśleć, że rower to błaha sprawa, ale przecież pomaga nam nie tylko rozwijać zrównoważony transport, ale jest też jednym ze sposobów walki ze współczesnymi problemami cywilizacyjnymi i pomaga nam zadbać o nasze zdrowie – powiedział Paweł Piotrowski z Ambasady RP w Pradze odbierając nagrodę z rąk Arkadego Rzegockiego i Igora Krymskiego, trenera polskiej kolarskiej torowej kadry olimpijskiej w sprincie mężczyzn.

Poza przedstawicielami placówek zagranicznych nagrodzony został także Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, który od dwóch lat wspiera globalne wydarzenia organizowane w ramach Światowego Dnia Roweru oraz jego przedstawicielki i przedstawiciele, szczególnie zaangażowani w te działania.

Wręczenie nagród odbyło się w Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, której misją jest m.in. rozwijanie polskiej Służby Zagranicznej.

Lista nagrodzonych:

1. Ambasador Witold Dzielski, Karolina Willmann-Duralska oraz Ambasada RP w Ottawie

2. Ambasador Leszek Biały, Joanna Zakrzewska, Maryliana Manrique-Guerrero oraz Ambasada RP w Panamie

3. Paweł Piotrowski oraz Ambasada RP w Pradze

4. Rafał Wolski, dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ

5. Joanna Wajda, zastępca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ

6. Agnieszka Skieterska, naczelniczka Wydziału Programowania i Analiz w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ

7. Dagmara Sobczyk-Stankiewicz, Departament Współpracy Rozwojowej MSZ

8. Barbara Kosińska, Biuro Ministra MSZ

9. Patrycja Sadowska, Krajowa Szkoła Administracji Publicznej

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}