W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Aplikacja dyplomatyczno-konsularna

Szef Służby Zagranicznej ogłosił nabór w ramach konkursu na aplikację dyplomatyczno-konsularną 2024 (ADK 2024 „B”).

Rozpoczęcie aplikacji: 1 października 2024 r.

Pasjonujesz się tym, co dzieje się na świecie i chcesz mieć wpływ na kreowanie polityki zagranicznej? Preferujesz pracę w międzynarodowym środowisku? Swobodnie komunikujesz się w językach obcych? Interesujesz się innymi kulturami i jesteś gotowy na pracę za granicą?

Sprawdź! Może szukamy właśnie Ciebie?

Każdy dzień w służbie zagranicznej przynosi nowe wyzwania. Jednego dnia możesz organizować konferencję na najwyższym szczeblu, a drugiego uczestniczyć w spotkaniu z zagranicznymi dyplomatami lub przygotowywać analizę sytuacji międzynarodowej. Dyplomata wykazuje gotowość do podjęcia zadań w dowolnej placówce zagranicznej RP, w dowolnym kraju i w dowolnym czasie. To osoba swobodnie czująca się w środowisku międzynarodowym, ale jednocześnie oddana służbie i reprezentująca interesy swojej ojczyzny. Praca w dyplomacji jest skierowana do osób kreatywnych, stawiających na rozwój, ciekawych świata i pełnych pasji.

 

Kariera w dyplomacji to wymarzona praca dla Ciebie?
Weź udział w naborze na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

Materiały

ADK 2024B

Wideo

Jeśli myślisz, że kariera w dyplomacji to wymarzona praca dla Ciebie, jednym ze sposobów dołączenia do naszego zespołu jest udział w aplikacji dyplomatyczno-konsularnej.

Zadaniem aplikacji jest jak najlepsze przygotowanie kandydata do pracy w służbie zagranicznej. Aplikacja trwa jeden rok i obejmuje trzy etapy:

1. szkolenie teoretyczne trwające co najmniej 2 miesiące

2. staż w  Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwający co najmniej 4 miesiące

3. staże zagraniczne trwające łącznie do 6 miesięcy.

Podczas aplikacji nabędziesz teoretycznej wiedzy w zakresie pracy urzędu i udoskonalisz umiejętności praktyczne, które pomogą Ci pracować na docelowym stanowisku pracy. Na czas trwania aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, z aplikantem zawiera się umowę o pracę na okres 1 roku. Aplikacja kończy się egzaminem dyplomatyczno-konsularnym, którego celem jest sprawdzenie wiedzy, kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych do wykonywania obowiązków dyplomaty zawodowego. Po ukończeniu aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, złożeniu egzaminu dyplomatyczno-konsularnego z wynikiem pozytywnym oraz potwierdzeniu znajomości co najmniej dwóch języków obcych następuje nawiązanie stosunku pracy na podstawie mianowania.

Kto może zostać aplikantem dyplomatyczno-konsularnym?

Wymagania stawiane aplikantom:

  1. wyłącznie obywatelstwo polskie,
  2. wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne,
  3. znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2,
  4. dobry stan zdrowia psychicznego i fizycznego, 
  5. brak skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Kim są aplikanci dyplomatyczno-konsularni? Zapoznaj się z kilkoma historiami naszych aplikantów.

Wideo

Jak wygląda nabór na aplikację dyplomatyczno-konsularną?

Etapy konkursu:

  1. test wiedzy ogólnej, obejmujący zagadnienia dotyczące: historii Polski i historii powszechnej; aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w Polsce; aktualnych problemów politycznych, gospodarczych i społecznych na świecie; głównych kierunków polskiej polityki zagranicznej, w tym zagranicznej polityki gospodarczej, historycznej i kulturalnej; wybranych zagadnień z prawa międzynarodowego, prawa konstytucyjnego, ekonomii i gospodarki,
  2. testy badające przydatność kandydatów do pracy w służbie zagranicznej (analiza, rozwiązywanie problemów),
  3. sprawdzian stopnia znajomości języka angielskiego,
  4. badanie predyspozycji do pracy w służbie zagranicznej (w szczególności kompetencji przywódczych, umiejętności komunikacji, współpracy z innymi oraz odporności na stres; wykorzystanie między innymi testów psychologicznych),
  5. rozmowa kwalifikacyjna (ocena przydatności i motywacji do pracy w służbie zagranicznej).

Przed przystąpieniem do rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci do niej zakwalifikowani są poddani badaniu stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Główne obowiązki aplikanta

  1. ukończenie programu szkoleń teoretycznych w ramach aplikacji dyplomatyczno-konsularnej,
  2. odbycie stażu zawodowego w MSZ oraz w placówce zagranicznej,
  3. ukończenie służby przygotowawczej w służbie cywilnej,
  4. udział w innych szkoleniach, kursach oraz zagranicznych wizytach studyjnych przewidzianych przez kierownika aplikacji,
  5. przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomatyczno-konsularnego, którego celem jest sprawdzenie wiedzy, kwalifikacji i predyspozycji niezbędnych do wykonywania obowiązków dyplomaty zawodowego.

Podjęcie aplikacji wiąże się z zatrudnieniem w MSZ na czas określony 1 roku; oferowany mnożnik kwoty bazowej dla  korpusu służby cywilnej wynosi 2,4 (kwotowo: 6308,50 zł brutto)

Ważne: nawiązanie stosunku pracy na czas nieokreślony następuje po złożeniu egzaminu dyplomatyczno-konsularnego (po ukończeniu programu aplikacji dyplomatyczno-konsularnej) oraz potwierdzeniu znajomości dwóch języków obcych (jednego na poziomie minimum B2, a drugiego co najmniej C1). Następnie pracownikowi wyznaczane jest  stanowisko zgodnie z potrzebami służby zagranicznej w Polsce lub za granicą.

Aplikacja dyplomatyczno-konsularna - najczęściej zadawane pytania

1. Ile języków muszę zdawać podczas konkursu?

Podczas konkursu przeprowadzany jest egzamin z języka angielskiego. Osoby posiadające certyfikaty zgodne z wykazem dokumentów z rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie badań lekarskich oraz dokumentów potwierdzających spełnianie niektórych warunków wymaganych do nadania stopnia dyplomatycznego zostaną zwolnione z części pisemnej egzaminu i zakwalifikowane do części ustnej na poziomie B2 lub C1, w zależności od posiadanego dokumentu. Aplikant jest zobowiązany by w ciągu roku dostarczyć certyfikat potwierdzający znajomość drugiego języka obcego na poziomie B2 lub C1, w zależności od wyniku egzaminu z języka angielskiego.

 

2. Mam dyplom ukończenia studiów za granicą, czy muszę występować do NAWA po indywidualną ocenę?

Tak, w przypadku posiadania dyplomu ukończenia studiów za granicą, równorzędnego z polskim dyplomem, należy dostarczyć wydruk z kwalifikatora NAWA oraz zaświadczenie o złożeniu podania o indywidualną ocenę dyplomu przez NAWA, jeżeli taka nie została jeszcze wydana.

 

3. Wypełniam wniosek w WORD, czy muszę go podpisać odręcznie?

Tak, konieczny jest podpis odręczny na końcu składanego wniosku. W przypadku zgłoszeń przesyłanych przez e-mail, należy przesłać skan podpisanego wniosku.

 

4. Czy jest wzór oświadczenia o gotowości podjęcia się pracy na placówce?

Nie ma wzoru oświadczenia, należy jednak zgodnie z informacją zawartą w ogłoszeniu złożyć podpisane odręcznie oświadczenie o gotowości do podjęcia zadań w dowolnej placówce zagranicznej RP, w dowolnym kraju i w dowolnym czasie, np.:

 

Ja niżej podpisany Jan Kowalski, niniejszym oświadczam o gotowości do podjęcia zadań w dowolnej placówce zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej, w dowolnym kraju i w dowolnym czasie.

 

Warszawa, dnia 18 września 2023 r.                                                                 Jan Kowalski (podpis odręczny)

 

W przypadku przesyłania dokumentów przez e-mail, należy przesłać skan podpisanego oświadczenia.

 

5. Czy wszystkie etapy konkursu odbywają się tego samego dnia?

Nie, każdy etap konkursu odbywa się innego dnia, (w odpowiednim odstępie czasowym,) dokładny harmonogram zostanie udostępniony w późniejszym terminie.

 

6. Co należy rozumieć przez kategorię zatrudnienia?

Kategoria zatrudnienia to rodzaj, dziedzina wykonywanej pracy. Przykładowe kategorie zatrudnienia: Administracja biurowa, Administracja Państwowa, Agencje doradztwa personalnego, Analiza, Architektura, Energetyka, Farmaceutyka/Biotechnologia, Finanse/Ekonomia, Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia, Hotelarstwo/Turystyka/Katering, Human Resources, Informatyka/Administracja…

 

7. Obronę pracy magisterskiej będę miał dopiero we wrześniu, czy mogę startować w konkursie?

Tak, dokument potwierdzający posiadanie tytułu magistra należy złożyć najpóźniej pierwszego dnia konkursu, uprzednio przekazując oświadczenie o terminie obrony.

 

8. Mam zaświadczenie o niekaralności wydane w zeszłym roku, czy mogę je przedstawić?

Przyjmujemy zaświadczenia, które zostały wydane nie później niż trzy miesiące przed złożeniem wniosku o przyjęcie na aplikację dyplomatyczno-konsularną.

Materiały

Test wiedzy ADK 2022A
Test​_wiedzy​_ADK​_2022A​_z​_odpowiedziami.pdf 0.40MB
Test wiedzy ADK 2023A
Test​_wiedzy​_ADK​_2023A​_z​_odpowiedziami.pdf 0.54MB
{"register":{"columns":[{"header":"","value":"","nestedValues":[],"showInContent":false}]}}