W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie sieci RODM w Warszawie

31.03.2023

W dniach 29-30.03 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z przedstawicielami Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej - projektu skupiającego 16 miast wojewódzkich w celu integrowania zainteresowanych problematyka międzynarodową.

Zjazd RODM wiosna 2023

Spotkanie skupiało się nie tylko na podsumowaniu mijających miesięcy, ale również omówieniu priorytetów działań komunikacyjnych w bieżącym roku oraz kolektywne pochylenie się nad strategiami promowania i rozwoju RODM-ów. Dla naszych gości przygotowaliśmy panele prowadzonych przez niezwykle ciekawych mówców.

Słuchacze zostali przywitani przez Szefa Służby Zagranicznej Arkadego Rzegockiego, który podczas swojego przemówienia podkreślił priorytety oraz sztandarowe zadania, na które Ośrodki powinny położyć nacisk. Następnie Sekretarz Stanu ds. polityki europejskiej w MSZ Arkadiusz Mularczyk przedstawił problem reparacji wojennych w kontekście strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Gościliśmy również Agatę Supińską, Zastępcę Dyrektora Biura Szefa Służby Zagranicznej, która w przystępny sposób opisała ścieżki i możliwości kariery w MSZ oraz w organizacjach międzynarodowych, opierając się na własnych doświadczeniach, pokazała mnogość wariantów pracy na rzecz Ojczyzny. Z kolei prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski przedstawił problematykę implikacji dla środowiska bezpieczeństwa RP w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Po przerwie na mównicy zagościł Sekretarz Stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Żaryn, który poruszył problem rosyjskiej dezinformacji - jak działa, jak ją identyfikować oraz jak jej przeciwdziałać.

W dalszej części Zastępca Dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Joanna Wajda zainspirowała gości wachlarzem możliwości promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, w swojej prezentacji przedstawiła priorytety dyplomacji publicznej w bieżącym roku oraz działania sieci Instytutów Polskich, operujących na terenie całego świata.

Panele zamknęły ekspertki z Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ Naczelnik Anna Godlewska oraz Naczelnik Janina Moryc-Naumczuk, które przedstawiły zasady funkcjonowania polskiej pomocy rozwojowej oraz możliwości współpracy sieci RODM w promowaniu polskiego zaangażowania w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs).

Po wystąpieniach naszych prelegentów mieliśmy chwilę na podsumowanie, podzielenie się wrażeniami, pomysłami i wnioskami. Odczucia naszych gości pomimo intensywności całego dnia były niezwykle pozytywne. Opuścili Warszawę z głowami pełnymi pomysłów i ogromną motywacją do działania w swoich regionach. Zapraszamy do odwiedzenia ich profili na mediach społecznościowych oraz do wzięcia udziału w wydarzeniach przez nich organizowanych.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}