W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Szefa Służby Zagranicznej z uczestnikami Europejskiej Akademii Dyplomatycznej

02.09.2022

2 września 2022 r. Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki spotkał się z uczestnikami pierwszej, pilotażowej edycji Europejskiej Akademii Dyplomatycznej. W spotkaniu uczestniczyła rektor Kolegium Europejskiego w Natolinie Ewa Ośniecka-Tamecka, jak również przedstawiciele ambasad państw uczestniczących w tym projekcie.

Europejska Akademia Dyplomatyczna

Europejska Akademia Dyplomatyczna jest inicjatywą Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) dla młodych dyplomatów z 27 państw członkowskich UE, która ma na celu wzmacnianie kompetencji narodowych służb dyplomatycznych w zakresie unijnej dyplomacji i aktywności UE na forach międzynarodowych. Do przeprowadzenia pierwszej, pilotażowej edycji programu ESDZ wskazało Kolegium Europejskie mające siedziby w Brugii (w Belgii) i w Natolinie (w Polsce), które dzięki swojej strukturze „jedna uczelnia, dwa kampusy" jest doskonałą egzemplifikacją idei europejskiej jedności i współpracy – jak zauważa Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki. – Podczas gdy kampus Kolegium Europejskiego w Brugii znajduje się w centrum Europy Zachodniej, w pobliżu najważniejszych instytucji europejskich, dając studentom możliwość poznania ich funkcjonowania w praktyce, kampus Kolegium Europejskiego w Natolinie znajduje się w sercu Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie narodził się parlamentaryzm europejski i skąd wywodzą się tradycje wolnościowe i obywatelskie, na których zbudowana jest Unia Europejska. Mając to na uwadze, musimy zawsze pamiętać, że Europa jest najbardziej efektywna tylko wtedy, gdy korzysta z osiągnięć zarówno krajów Europy Zachodniej, jak i Wschodniej.

Podczas spotkania, które odbyło się w Akademii Dyplomatycznej MSZ minister Arkady Rzegocki podkreślił, iż Polska od początku popiera zabiegi ESDZ by wzmocnić europejski komponent w procesach szkoleń narodowych służb dyplomatycznych państw członkowskich UE. W ocenie Szefa Służby Zagranicznej Istotne jest by dyplomaci z państw członkowskich i państw kandydujących mieli pogłębioną wiedzę nt. mechanizmów działania aparatu dyplomatycznego UE i działali zarówno w interesie narodowym swojego państwa jak i całej UE. - Ważne jest by Europejska Akademia Dyplomatyczna była także sposobnością dla zapoznania młodych dyplomatów i urzędników instytucji europejskich z różnymi perspektywami i stanowiskami prezentowanymi przez wszystkie państwa UE wobec wyzwań z którymi mierzy się obecnie Unia Europejska na arenie regionalnej i globalnej – zaznaczył minister Rzegocki.

Dzięki zaangażowaniu polskiego MSZ, do udziału w programie pilotażowym zostali zaproszeni także przedstawiciele państw trzecich, mających status kandydata do UE lub państwa z perspektywą członkostwa, m.in. Albanii, Czarnogóry, Gruzji, Ukrainy, Macedonii Północnej, Mołdawii, Turcji. Decyzja o otwarciu Europejskiej Akademii Dyplomatycznej na uczestników z państw kandydujących do UE oraz z państw mających perspektywę członkostwa stanowi istotny sygnał dla naszych partnerów, iż europejska dyplomacja chce w praktyczny sposób wzmacniać ich administracje i wspomagać tym samym ich wysiłki na rzecz dalszego zbliżenia z UE.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}