W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki z wizytą w Austrii

26.11.2022

W dniach 24-25 listopada 2022 r. Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki przebywał z wizytą w Austrii. Jej celem były konsultacje w austriackim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a także omówienie kwestii kadrowych i organizacyjnych z przedstawicielami organizacji międzynarodowych mających siedziby w Wiedniu.

Odznaka Bene Merito dla rektora wiedeńskiej Akademii Dyplomatycznej Emila Brixa

Dwudniowa wizyta Szefa Służby Zagranicznej rozpoczęła się od intensywnej serii spotkań z przedstawicielami organizacji międzynarodowych mających siedzibę w Wiedniu: Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego, Organizacji Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych oraz Biurze Narodów Zjednoczonych i Biurze Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości.

Rozmowy dotyczyły polityk kadrowych tych organizacji oraz promowania obecności Polaków w ich strukturach. Ważnym elementem rozmów były także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, które mają wpływ na realizację celów statutowych organizacji wielostronnych.

Ogólna sytuacja polityczna w kontekście polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz polityka kadrowa organizacji były także przedmiotem rozmów Szefa Służby Zagranicznej z panem Paolo Bernasconim, dyrektorem ds. zasobów ludzkich OBWE.

W kontekście wyzwań, z jakimi mierzy się obecnie społeczność międzynarodowa, ważnym elementem wizyty w Austrii był wykład Szefa Służby Zagranicznej w wiedeńskiej Akademii Dyplomatycznej zatytułowany „Priorytety polskiej służby zagranicznej w kontekście bieżących wyzwań na arenie międzynarodowej” dla studentów programu dyplomatycznego. Prelekcja stanowiła również okazję do omówienia z dyrektorem Akademii, ambasadorem Emilem Brixem,  organizacji austriackiej i polskiej szkoły dyplomacji oraz możliwości nawiązania współpracy pomiędzy obiema akademiami.

Podczas uroczystości w Ambasadzie RP Szef Służby Zagranicznej wręczył ambasadorowi Emilowi Brixowi Odznakę Honorową Bene Merito, która została przyznana przez Ministra Spraw Zagranicznych RP w uznaniu wyjątkowego wkład w rozwój polsko-austriackich stosunków dwustronnych i działań na rzecz zbliżenia naszych kultur. Laudację na rzecz odznaczanego wygłosił prof. Jacek Purchla.

Ważnym punktem wizyty Szefa Służby Zagranicznej w Wiedniu było spotkanie z panem Peterem Launskym-Tieffenthalem, Sekretarzem Generalnym austriackiego MSZ, podczas którego omówiono kwestie bilateralne, współpracę w formatach regionalnych, temat rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, dorobek polskiego przewodnictwa w OBWE, a także wyzwania związane z procesami modernizacji ministerstw spraw zagranicznych, naborem kandydatów do służby zagranicznej oraz ewolucją procesów szkoleń i ocen pracowników. Podczas rozmowy minister Rzegocki podniósł także pilną potrzebę adekwatnego upamiętnienia pomordowanych w obozie KL Gusen.

Polskie działania na rzecz zachowania pamięci o ofiarach obozu koncentracyjnego KL Gusen stanowiły także kluczowy komponent drugiego dnia wizyty Szefa Służby Zagranicznej w Austrii i temat rozmowy z panem Stephanem Mlczochem, dyrektorem ds. polityki historycznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Austrii. Szef Służby Zagranicznej wskazał, iż Polska przywiązuje ogromną wagę do umiędzynarodowienia procesu budowy miejsca pamięci na miejscu KL Gusen, gdzie cierpiały i zginęły dziesiątki tysięcy ofiar z całej Europy, w tym znaczna część polskiej inteligencji.

Podczas wizyty w KL Mauthausen oraz KL Gusen Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki oddał hołd ofiarom niemieckiego nazizmu i złożył okolicznościowe wieńce przed pomnikami pomordowanych. W Gusen spotkał się ponadto z Marthą Gammer, przewodniczącą Komitetu Pamięci Gusen (Gedenkdienstkomitee Gusen).

 

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

{"register":{"columns":[]}}