W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta studyjna aplikantów dyplomatyczno-konsularnych w Brukseli

04.05.2023

Aplikanci dyplomatyczno-konsularni w dniach 25-28 kwietnia przebywali z wizytą studyjną w Brukseli.

adk

W tym czasie odwiedzili – Ambasadę bilateralną w Królestwie Belgii, gdzie spotkali się z Ambasadorem Rafałem Siemianowskim oraz Konsul Generalną Dagmarą Jasińską. Podczas spotkania z Dyrektor Instytutu Polskiego Agnieszką Bolecką, aplikanci poznali specyfikę promocji polskiej kultury w Belgii i Luksemburgu. Kolejnym rozmówcą był dr Łukasz Jurczyszyn, szef biura PISM w Brukseli. Grupa odwiedziła także ORPEG, gdzie spotkała się z dyrekcją Szkoły Polskiej im. Joachima Lelewela przy Ambasadzie RP w Brukseli.

Aplikanci odwiedzili także Stałe Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej, gdzie spotkali się z ambasadorem Andrzejem Sadosiem, a także z innymi dyplomatami. Ponadto rozmówcami młodych dyplomatów byli Polacy pracujący w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych. W Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie z poseł Anna Fotygą. Aplikanci odwiedzili także Dom Historii Europejskiej.

Ostatni dzień wizyty grupa spędziła w Kwaterze Głównej NATO, gdzie spotkała się z zastępcą stałego przedstawiciela przy RP przy NATO Damianem Przeniosło oraz z zastępcą polskiego przedstawicielstwa wojskowego przy Komitetach NATO i UE, gen bryg. Wojciechem Ozgą. Ponadto rozmówcami byli pracownicy SP przy NATO i Polacy pracujący w Kwaterze Głównej.

Wizyta była okazją do spotkania z dyplomatami, którzy także swoją karierę rozpoczęli jako aplikanci dyplomatyczno-konsularni i pokazała, jak różnorodne możliwości daje praca w dyplomacji. Dzięki rozbudowanemu programowi przyszli dyplomaci mogli zapytać o praktyczne strony pracy w różnych instytucjach – nie tylko polskich, ale europejskich, a także poznać specyfikę pracy na stanowiskach politycznych, konsularnych, związanych z promocją, czy też polityką bezpieczeństwa, tak istotną w obecnej sytuacji międzynarodowej. Szefowie placówek zachęcali do rozważenia w przyszłości kariery w tych instytucjach, a ambasador przy UE przypomniał, iż za 2 lata Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}