W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykład Premier Mołdawii pt. „Europejska perspektywa Republiki Mołdawii”

08.04.2022

8 kwietnia w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego odbyło się spotkanie z Natalią Gavrilițą, premier Republiki Mołdawii, która wygłosiła wykład pt. „Europejska perspektywa Republiki Mołdawii”.

Premier 6

Natalia Gavrilița jest mołdawską ekonomistką i politykiem. Od sierpnia 2021 roku pełni funkcję premiera Mołdawii. Jest trzecią kobietą piastującą ten urząd. Wcześniej, od czerwca do listopada 2019 roku pełniła funkcję ministra finansów w gabinecie Mai Sandu.
 
Wykład premier Mołdawii Natalii Gavrility w Sali Senatu UW i spotkanie z gronem eksperckim w Sali złotej UW były jednym z punktów odbywającej się od 7 do 9 kwietnia wizyty dyplomatycznej w Warszawie.
 
W uroczystości udział wziął również dr hab. Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej, kierujący Akademią Dyplomatyczną MSZ. – Mołdawia zawsze może liczyć na wsparcie ze strony polskiej. Jesteśmy solidarni z Mołdawią i każdym krajem, który odznacza się taką samą jak wy determinacją do stania się członkiem wspólnoty wolnych i demokratycznych państw. Jako dyrektor Akademii Dyplomatycznej chciałem oznajmić, że wspólnie z Studium Europy Wschodniej UW przygotowaliśmy specjalny program szkoleniowy dla mołdawskich dyplomatów – powiedział Szef Służby Zagranicznej.
 
Premier Mołdawii mówiła o swoim kraju i jego europejskiej przyszłości w kontekście wniosku o członkostwo w UE, złożonego 4 marca br.
 
Dla nas to był bardzo naturalny wybór. Mieliśmy wybory prezydenckie i parlamentarne, które przyniosły historyczną szansę dla naszego kraju. Prezydent, parlament i rząd reprezentują tę samą wizję rozwoju Mołdawii: dobrobytu opartego na wartościach demokratycznych, dobrych rządach i praworządności – mówiła Natalia Gavriliţa. – Zdajemy sobie sprawę, że integracja europejska jest długim procesem. Jeśli odrobimy pracę domową i przejdziemy przez transformację, staniemy się częścią Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że bardzo szybko osiągniemy status kandydata do UE, razem z Ukrainą i Gruzją – dodała.
 
Natalia Gavriliţa podczas swojego wykładu mówiła o sytuacji w Mołdawii w ostatnich dwóch latach i wyzwaniach, przed jakimi jej kraj stoi obecnie.
 
Zapis wydarzenia dostępny jest na kanale YouTube na profilu Studium Europy Wschodniej UW: https://www.youtube.com/watch?v=zpaXn_PV3-g 
 
Organizatorem wydarzenia było Studium Europy Wschodniej UW i Akademia Dyplomatyczna MSZ.

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}