W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa polskich znaczków zainaugurowała święto Służby Zagranicznej

15.11.2021

W dniu 15 listopada 2021 r. Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki wraz z wiceprezesem zarządu Poczty Polskiej S.A. Wiesławem Włodkiem uroczyście otworzył wystawę znaczków polskich upamiętniających zaangażowanie polskiej dyplomacji na rzecz Polaków oraz umacniania międzynarodowej pozycji Polski. Ceremonia odbyła się w Akademii Dyplomatycznej MSZ w obecności prezesa Polskiego Związku Filatelistów Henryka Monkosa, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, słuchaczy Akademii Dyplomatycznej oraz mediów.

729x308.jfif

W swoim wystąpieniu Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki wyjaśnił genezę Dnia Służby Zagranicznej oraz przypomniał, że w lutym br. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Poczta Polska S.A. podpisały umowę o współpracy w obszarach promocji wiedzy o Polsce, o jej kulturze i dziedzictwie narodowym za granicą, podkreślając przy tym doniosłą rolę polskiej filatelistyki w kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.

Szef Służby Zagranicznej wskazał również na międzynarodową współpracę filatelistyczną z innymi krajami, jak np. Węgry czy Litwa, której przykłady są prezentowane w wystawie. – Jestem przekonany, że istnieje przestrzeń do rozwijania międzynarodowej współpracy filatelistycznej. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje – dodał, wyrażając nadzieję na rozszerzenie podobnej współpracy o inne państwa partnerskie. 

Wiceprezes Poczty Polskiej S.A. Wiesław Włodek podkreślił, że od początków powstania polskiej poczty 463 lata temu jej misją jest przekazywanie informacji, a nieraz jej nośnikiem jest właśnie znaczek, często przykład miniaturowego dzieła sztuki. Wiceprezes podziękował MSZ za wieloletnią współpracę, w trakcie której ukazało się wiele publikacji filatelistycznych, upamiętniających wydarzenia i postaci ważne dla historii Polski, wskazując jednocześnie, że znaczki te są przekaźnikami dyplomacji.

W swoim wystąpieniu prezes Polskiego Związku Filatelistów Henryk Monkos wskazał m.in. na wsparcie działań tradycyjnej dyplomacji poprzez wspólne wydania znaczków Poczty Polskiej z innymi zaprzyjaźnionymi krajami, przytaczając jednocześnie motto wystawy, które brzmi „znaczek pocztowy to nasz najlepszy ambasador”.

Wystawę znaczków Poczty Polskiej podzielono na pięć działów tematycznych, odzwierciedlających przekrój historii współczesnej Polski, jej drogę do niepodległości i wolności, miejsce w świecie oraz osiągnięcia słynnych Polek i Polaków dla dobra i rozwoju ludzkości. Nie tylko miłośnicy filatelistyki, ale również osoby, dla których znaczek to tylko mała nalepka naklejana na przesyłkach pocztowych, będą mogli się przekonać, jak na znaczkach, kartach i folderach pocztowych przedstawiono również bilateralne stosunki dyplomatyczne Polski z innymi krajami, zaangażowanie Polski w wymiarze regionalnym i globalnym oraz historię Polski i Polaków w czasach największej próby.

Dzień Służby Zagranicznej, który co roku przypada 16 listopada, to wyraz uznania dla roli dyplomacji w budowaniu pozycji Polski na arenie międzynarodowej. To jednocześnie okazja do przybliżenia opinii publicznej działań polskiej dyplomacji zarówno tych widocznych w reflektorach mediów, jak również tych mniej spektakularnych, składających się na codzienność funkcjonowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie. Jest to też chwila dla docenienia pracy i zaangażowania kadry Ministerstwa, będącej spoiwem celów i realizacji polskiej polityki zagranicznej.

W tym roku tematem przewodnim Dnia Służby Zagranicznej są kulisy polskiej dyplomacji – pokazanie zróżnicowania jej pracy i efektów na przykładach m.in. pracy konsularnej, działań z zakresu dyplomacji publicznej, czy roli Akademii Dyplomatycznej w kształtowaniu nowoczesnej polskiej dyplomacji potrafiącej stawić czoła współczesnym międzynarodowym wyzwaniom.

Ze względu na wciąż panującą pandemię zdecydowano o umieszczeniu gros wydarzeń związanych z Dniem Służby Zagranicznej w przestrzeni elektronicznej, wydłużając przez to obchody święta polskiej dyplomacji do tygodnia w dniach 15-19 listopada.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}