W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja katalogu polskich firm z branży jądrowej „Polish Industry for Nuclear Energy”

13.09.2019

Ministerstwo Energii dąży do jak najszerszego wykorzystania potencjału polskich przedsiębiorstw, dlatego wspiera działalność krajowych firm na arenie międzynarodowej, także w sektorze jądrowym. Właśnie trwa aktualizacja, opracowanego w 2016 r., katalogu „Polish Industry for Nuclear Energy”, który prezentuje polskie możliwości technologiczne w branży jądrowej.

Katalog Polish Industry for Nuclear Energy

Rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. W Polsce możemy zbudować zarówno sektor pracujący dla OZE, jak i dla energetyki jądrowej. Warto podkreślić, że tylko w ciągu ostatnich 10 lat polskie firmy były zaangażowane w realizację 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach, nie tylko w Europie, ale też m.in. w Kanadzie, Indiach czy Japonii.

 

Wrocławskie fabryki GE wyprodukowały stojan generatora dla kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. W elektrowni tej zamontowano już korpus turbiny, której obróbkę termiczną wykonał kędzierzyński Famet. Natomiast warszawskie APS Energia wyprodukowało stabilizatory zasilania UPS dla elektrowni jądrowej Kudankulam II w Indiach. Na budowie elektrowni jądrowej w Olkiluoto 3 w Finlandii pracowały firmy: Elektrobudowa, Polbau, Warbud, KMW Enginnering, Gotech, wrocławskie oddziały Siemensa czy Energomontaż Północ Gdynia, który wyprodukował  obudowę dla zbiornika reaktora, tzw. liner o wadze powyżej 400 ton. Ocenia się, że w szczycie natężenia prac na budowie elektrowni jądrowej w Finlandii pracowało 25 polskich firm. Także przy francuskiej elektrowni jądrowej Flamanville 3 były zaangażowane nasze przedsiębiorstwa:  Polimex Mostostal, Energop Sochaczew, Holduct czy polskie fabryki niemieckiego Berliner Luft. Polskie podmioty są również obecne na budowie elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii (ZKS Ferrum, Rockfin czy elbląskie zakłady General Electric).


Z uwagi na rosnące możliwości krajowego przemysłu i odnotowane w ostatnich latach większe zaangażowanie w projekty jądrowe zagranicą, Ministerstwo Energii zwraca się do wszystkich zainteresowanych polskich firm o przesyłanie aktualnych informacji o profilu działalności, które zostaną umieszczone w nowej wersji katalogu. Dane należy skierować na adresy mailowe: andrzej.sidlo@me.gov.pl i przemysl.jadrowy@me.gov.pl do 27 września 2019 r.

 

W ostatnich kilku latach, z inicjatywy Ministerstwa Energii, zrealizowano szereg misji gospodarczych do krajów posiadających zaawansowany przemysł jądrowy (Wielka Brytania, Finlandia, Kanada, Francja). Zorganizowano również w Polsce seminaria i giełdy kooperacyjne z udziałem polskiego, brytyjskiego, hiszpańskiego i koreańskiego przemysłu jądrowego, których celem było nawiązanie lub rozszerzenie bezpośrednich relacji handlowych. Opracowany w 2016 r. katalog „Polish Industry for Nuclear Energy” był udostępniany na międzynarodowych konferencjach i targach branżowych, a także rozpowszechniany przez Ambasady RP oraz przedstawicielstwa PAIH, w krajach posiadających elektrownie jądrowe, aby tam właśnie wypromować polskie firmy.

 

Wymagania techniczne i organizacyjne w branży jądrowej są porównywalne, z tymi w przemyśle lotniczym czy kosmicznym. Dlatego rozwój energetyki jądrowej wspiera innowacyjność i postęp techniczny i naukowy kraju. To możliwość realizacji zaawansowanych technologicznie projektów przy znacznym poziomie rentowności, które w skali całej gospodarki mogą utworzyć stabilne i wysokopłatne miejsca pracy. Wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce  przyczyni się do przyśpieszenia rozwoju wielu branż, w których wykorzystuje się te same lub pokrewne technologie, co w energetyce jądrowej. Są to np. najwyższej jakości wyroby stalowe, aparatura kontrolno-pomiarowa, produkcja bramek dozymetrycznych, sieciowanie radiacyjne kabli czy produkcja zaawansowanych polimerów.

{"register":{"columns":[]}}