Bezpieczeństwo energetyczne tematem Polsko-Ukraińskiego Forum Energii
09.05.2022
- Polska jest krajem, który bez wahania od pierwszych chwil tej wojny podjął się wsparcia dla walczącego narodu i państwa ukraińskiego. Od pierwszych chwil nie tylko wspieramy Ukraińców przyjmując uchodźców w Polsce, otaczając ich wszechstronną opieką ale również dostarczając do Ukrainy wszystkie surowce i produkty, które są niezbędne nie tylko do tego aby prowadzić skuteczną obronę przed agresją rosyjską ale również do tego aby państwo ukraińskie mogło w normalny sposób funkcjonować – mówi wicepremier Jacek Sasin
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się Polsko-Ukraińskie Forum Energii w którym uczestniczył wicepremier Jacek Sasin.
Podczas forum mówiono m. in. o dostawach paliwa na Ukrainę, współpracy polsko-ukraińskiej i koordynacji niezbędnej pomocy.
- Polska jest liderem w uniezależnianiu się od Rosji. Podjęliśmy już decyzję o rezygnacji z dostaw rosyjskich surowców energetycznych. Polska infrastruktura jest przygotowana do przerobu ropy z bardzo różnych źródeł. Mamy zabezpieczone własne wydobycie węgla i dostawy gazu, które gwarantują nam bezpieczeństwo. Konsekwentnie rozwijamy też odnawialne źródła energii – podkreśla wicepremier.
Obecnie Ukraina przede wszystkim potrzebuje wsparcia w obronie przed rosyjska inwazją. Ogromne zniszczenia ukraińskiej infrastruktury oznaczają, że po wojnie konieczne będą duże inwestycje. Polska od początku wspiera sąsiada w trudnych dniach i zamierza to robić po zakończeniu działań wojennych.
- Polska sama jest importerem ropy naftowej oraz produktów z ropy - benzyny i oleju napędowego. W oczywisty sposób nie możemy być pierwszym dostawcą, jesteśmy pośrednikiem. Możemy zorganizować je dla walczącej Ukrainy – dodaje wicepremier.
Jeszcze przed rosyjską agresją trwały rozmowy na temat wielu wspólnych, polsko-ukraińskich przedsięwzięć, które prowadził m.in. Orlen i PGNiG. Po wojnie takie inwestycje będą konieczne by budować nowe rozwiązania, gwarantujące bezpieczeństwo i niezależność energetyczną, zamykając jednocześnie epokę surowcowej zależności od Rosji.
- Paliwa są niezbędne do tego, aby Ukraina mogła funkcjonować i prowadzić skutecznie wojnę. Tym bardziej, że infrastruktura paliwowa i energetyczna stały się od pierwszej chwili tej wojny obiektem zaciekłych ataków ze strony napastniczych sił rosyjskich – mówi Jacek Sasin.
Rządowa pomoc dla Ukrainy
Polski rząd udziela wszelkiej możliwej pomocy. Spółki Skarbu Państwa przeznaczyły już na pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy ponad 30 mln zł.
- Dzisiaj trzeba współdziałać, pomagając w potrzebie i budując realną niezależność energetyczną, definitywnie zamykając epokę surowcowej zależności od Rosji i tworząc przyszłość, opartą o wspólne budowanie nowych rozwiązań, gwarantujących bezpieczeństwo i niezależność energetyczną – dodaje Jacek Sasin.