Budowa gazociągu Polska – Słowacja oficjalnie rozpoczęta
06.09.2019
W Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce 6 września 2019 odbyła się ceremonia inauguracji budowy połączenia gazowego Polska – Słowacja. W Uroczystościach udział wziął wiceminister energii Tomasz Dąbrowski.
Dzięki inwestycjom takim jak ta, materializuje się wieloletni cel polskiej polityki energetycznej, którym jest powstanie w naszym kraju transeuropejskiego korytarza gazowego północ - południe. Dzisiejsze wydarzenie jest spełnieniem tego celu. – powiedział rozpoczynając przemówienie reprezentujący Ministerstwo Energii Tomasz Dąbrowski, Podsekretarz Stanu.
Połączenie polsko-słowackie to gwarancja bezpieczeństwa i dywersyfikacji dla krajów Wyszehradu, którą dają w naszym regionie Europy projekt Baltic Pipe i projekt rozbudowy termianala LNG w Świnoujściu.
To dostęp do Norweskiego Szelfu Kontynentalnego i światowego rynku LNG. To brama do nowych rynków gazu ziemnego oraz nowych, alternatywnych dostawców.– ocenił Minister Dąbrowski.
Połączenie Polska – Słowacja jest pierwszym interkonektorem gazowym łączącym te państwa. Gazociąg o średnicy DN 1000 i ciśnieniu 8,4 Mpa będzie przebiegał od Strachociny w województwie podkarpackim przez Przełącz Łupkowską (granica państwa) do tłoczni Wielkie Kapuszany na terytorium Słowacji. Trasa na terytorium Polski wyniesie około 6o km oraz około 100 km na terytorium Słowacji. Maksymalna przepustowość w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m3 rocznie oraz 4,7 mld m3 rocznie w kierunku Słowacji. Planowany termin ukończenia inwestycji to przełom 2021 i 2022 r. Za realizację projektu odpowiada polski operator sieci przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. wraz z partnerem z Słowacji, spółką Eustream a.s.
* * *
Połączenie gazowe Polska – Słowacja posiada status Projektu wspólnego zainteresowania UE (PCI – Project of Common Interest). Przyjmowana co dwa lata lista projektów PCI określa kluczowe projekty dotyczące infrastruktury energetycznej mające zintegrować europejskie rynki energii i zdywersyfikować źródła dostaw.
Na realizację połączenia gazowego Polska – Słowacja dwukrotnie przyznano bezzwrotne dofinansowanie z instrumentu finansowego „Łącząc Europę w sektorze energii” (ang. CEF- Connecting Europe Facility) w wysokości ok. 109 mln Euro. W 2014 r. wsparciem objęto prace przygotowawcze obejmujące projektowanie gazociągu. W 2017 r. dofinansowanie przyznano na realizację prac budowlanych.