Debata w Brukseli o finansowaniu transformacji konkurencyjnej z udziałem wiceministra Roberta Kropiwnickiego
15.01.2025
15 stycznia w Brukseli odbyła się debata wysokiego szczebla pt. „Konkurencyjność i Finansowanie Transformacji Konkurencyjnej”. Wiceminister Robert Kropiwnicki w swoim przemówieniu przedstawił perspektywy polskiego rządu oraz priorytety wynikające z objęcia 1 stycznia 2025 r. przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
- W tym decydującym dla Unii momencie Polska obejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez najbliższe sześć miesięcy będzie kierować unijną agendą, współpracując z państwami członkowskimi i instytucjami UE nad realizacją strategicznych celów. Dzisiejsza konferencja koncentruje się na dwóch kluczowych kwestiach: konkurencyjności unijnej gospodarki oraz finansowaniu transformacji. Są to tematy, które idealnie wpisują się w główny priorytet polskiej prezydencji – szeroko rozumianego bezpieczeństwa Unii Europejskiej, w tym jej bezpieczeństwa ekonomicznego - zaakcentował wiceminister Kropiwnicki.
Wydarzenie, organizowane w kontekście rosnących wyzwań związanych z dekarbonizacją europejskiej gospodarki, zgromadziło przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki. Dyskusja koncentrowała się na sposobach skutecznego finansowania czystej transformacji, umożliwiającej europejskim przedsiębiorstwom konkurowanie na rynkach globalnych. Została ona objęta oficjalnym patronatem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Ważnym punktem odniesienia debaty był raport „Re-charging Europe” opracowany przez Instytut Zielonej Gospodarki i Cambridge Econometrics. Dokument zawiera szczegółową analizę obecnej kondycji sektora czystych technologii w Europie oraz konkretne rekomendacje dotyczące jego wzmocnienia. Publikację przedstawili Marcin Korolec, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i Instytutu Zielonej Gospodarki oraz Edo Omic, Dyrektor Europejskiej Polityki Środowiskowej, Cambridge Econometrics.
Wiceszef MAP podkreślił również kluczowe znaczenie finansowania transformacji, w tym roli Europejskiego Funduszu Konkurencyjności.
- Cieszę się, że dzisiejsza konferencja daje przestrzeń na wymianę pomysłów think tanków i organizacji branżowych w kontekście finansowania transformacji gospodarki europejskiej ze szczególnym naciskiem na Europejski Fundusz Konkurencyjności. Kształt tego funduszu
– wypracowany wspólnie z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim – będzie miał decydujące znaczenie dla wzmacniania konkurencyjności gospodarczej UE - podsumował Robert Kropiwnicki.
W trakcie wizyty w Brukseli wiceminister Robert Kropiwnicki uczestniczył także w inauguracji wystawy plakatów „Kobiety na wybory”, która prezentowana jest w Parlamencie Europejskim w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Wystawa nie tylko promuje kulturę, ale również przypomina o roli kobiet w demokratycznych procesach.
Debata pt. „Konkurencyjność i Finansowanie Transformacji Konkurencyjnej” została zorganizowana przez Business & Science Poland, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych przy Konfederacji Lewiatan, Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych, Instytut Zielonej Gospodarki oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.