Górnicy mogą być spokojni o swoje wypłaty i działanie firm, w których pracują
08.12.2023
- Górnicy mogą być spokojni o swoje wypłaty – mówi Marzena Małek, Minister Aktywów Państwowych.
Rząd przyjął projekt ustawy, który zabezpieczy funkcjonowanie górnictwa węgla kamiennego i ustabilizuje działanie przedsiębiorstw z tej branży w przyszłym roku. Przepisy umożliwiają emisję w 2024 r. skarbowych papierów wartościowych do kwoty 7 mld zł. Mają one być przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego przedsiębiorstw górniczych, w celu finansowania dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych.
Przyjęcie tego rozwiązania jest niezbędne, by zapewnić dalsze funkcjonowanie spółek wydobywczych, które na skutek spadku cen węgla na światowych rynkach, a także jego mniejsze zużycie mierzą się z poważnymi problemami. Propozycja przyjęta przez rząd pozwoli na stabilizację finansową spółek górniczych i zachowanie ich płynności finansowej, a co za tym idzie utrzymanie miejsc pracy i bezpieczeństwa energetycznego kraju.
- Sprawne działanie branży górniczej jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ostatni kryzys energetyczny, który został wywołany przez Rosję jasno pokazał jak to jest istotne. Dlatego tak dbamy o stabilizacje finansową spółek górniczych – podkreśla Marzena Małek.
Minister Aktywów Państwowych jest też odpowiedzialny za projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który został skierowany do Sejmu. Projekt ustawy przewiduje wydłużenie terminu zawieszenia spłaty przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań dotyczących niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju do końca grudnia 2025 r. Ponadto PGG, Tauron Wydobycie oraz Węglokoks Kraj zwolnione maja zostać z obowiązku wpłaty do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Zwolnienie z zaliczek będzie miało charakter trwały, a należne podatki za rok poprzedni będą regulowane przez te spółki do końca marca kolejnego roku. Nie będą więc płacone „z góry”, a uzależnione będą od tego, ile w rzeczywistości te firmy zarobiły.
Rząd proponuje, by nowe przepisy weszły w życie od nowego roku.
Decyzją nowej większości sejmowej, powyższy projekt nie został przekazany przez Komisję ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych do dalszego procedowania. Należy podkreślić, że nieprzyjęcie przez parlament rozwiązań zaproponowanych przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, naraża spółki górnicze na utratę płynności finansowej.