W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Grupa Azoty PUŁAWY otwiera wytwórnię nawozów granulowanych

11.06.2021

W dniu 11 czerwca w Grupie Azoty PUŁAWY miało miejsce uruchomienie wytwórni nawozów granulowanych, w skład której wchodzą – oprócz linii produkcyjnych - najnowocześniejsza w Polsce pakownia oraz hale sezonowania. W lipcu 2020 r. przeprowadzony został rozruch technologiczny pierwszej linii produkcyjnej, a teraz ruszyła produkcja ciągła nawozów. Tym samym zakończona została jedna z największych inwestycji nawozowych ostatnich lat w naszym kraju, gwarantująca nie tylko produkt najwyższej jakości, ale też generująca nowe miejsca pracy w puławskich zakładach.

Wicepremier Jacek Sasin podczas otwarcia wytwórni nawozów granulowanych.

Wszystkie produkty pochodzące z nowej wytwórni, tj.  Pulan Macro, Pulmix i Saletrzak27N uzyskały już niezbędne certyfikaty, w tym w zakresie odporności na detonację. Oznacza to, że mogą być wprowadzane do obrotu na warunkach określonych w kartach charakterystyki – można je transportować i sprzedawać, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Zainteresowanie jest duże - pierwsze zamówienia trafią do n klientów Grupy Azoty już w tym miesiącu.

Dobowe zdolności produkcyjne dwóch linii  wynoszą do 820 tys. ton rocznie. Linia produkcyjna saletry amonowej granulowanej (AN  32% N) może wytwarzać 1200 t na dobę, a linia saletrzaku (CAN 27% N) - 1400 t na dobę. Całkowity budżet inwestycji to 430 mln zł. Druga linia zostanie uruchomiona w pierwszej połowie przyszłego roku.

Zdaniem ministra aktywów państwowych uruchomioną dziś wytwórnię nawozów granulowanych można uznać za największy i najnowocześniejszy kompleks azotowy w Europie.

- Tempo realizacji inwestycji potwierdza, że nowoczesne rolnictwo na najwyższym, światowym poziomie to priorytet Grupy Azoty. Nawozy produkowane w Puławach są nie tylko nowoczesne, ale też spełniają restrykcyjne wymagania w zakresie bezpieczeństwa oraz odpowiadają na oczekiwania jakościowe rolników - mówi Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

Saletra amonowa granulowana mechanicznie oraz saletrzak stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie ze strony rolnictwa wielkoobszarowego - polskiego i europejskiego. Stosowanie nawozu w formie granulek o większej średnicy pozwala na szerszy zasięg rozrzutu, co z kolei wpływa na poprawę efektywności wysiewu, szczególnie w gospodarstwach o dużej powierzchni. Ten rodzaj produktu jest preferowany przez odbiorców zagranicznych, a w związku z postępującym procesem konsolidacji gruntów w Polsce prognozowany jest wzrost zapotrzebowania również na rynku polskim.

- Wsparcie rolników w ich codziennej pracy to jeden z najważniejszych celów Grupy Azoty, dlatego nieustannie dbamy o rozwój naszych produktów, zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Mam tu na myśli opracowanie formuł produktów ograniczających emisyjność nawozów azotowych z jednej strony, a z drugiej poprawiających efektywność nawożenia. Uruchomiona dziś wytwórnia nawozów granulowanych to kolejny krok w kierunku dostarczania rolnikom najlepszych jakościowo produktów, odpowiadających na ich potrzeby  - mówi Tomasz Hinc, prezes zarządu Grupy Azoty.

Poza instalacjami produkcyjnymi inwestycja obejmowała także budowę infrastruktury oraz obiektów logistycznych - przeznaczonych do rozładunku i przeróbki surowca, a także magazynu gotowych produktów i pakowni, w której zamontowano jedyne tego typu w Polsce w pełni automatyczne urządzenia do pakowania nawozów w kontenery elastyczne (typu BIG BAG). Maszyny te – pod nadzorem operatora – samoczynnie pobierają puste kontenery, napełniają je produktem, zabezpieczają opakowanie przed rozsypaniem, znakują i transportują ciągiem przenośników do punktu odbioru i ekspedycji. Wydajność dwóch pakowaczek to około 180 ton na godzinę (ok. 4300 t/dobę).

- Zakład nawozów granulowanych to wkład naszej spółki i całej Grupy Azoty w rozwój nowoczesnego rolnictwa. Z dumą patrzę dziś na nowoczesne obiekty wytwórni, która powstała w Grupie Azoty PUŁAWY. Jest to największy i najnowocześniejszy kompleks azotowy w Europie. Produkcja spełnia zarówno wysokie standardy bezpieczeństwa i wymogów środowiskowych, jak również transportu wytworzonych produktów – dodaje Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty PUŁAWY.

 

                                        *      *      *

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}